- در این پست می آموزید :
🏀 - نرخ ارز ثابت 🏀 - مزایا و معایب سطوح مدیریتی

نرخ ارز ثابت

دسته بندی : مطالب مقدماتی فارکس

نرخ ارز ثابت به شرایط مدیریتی نرخ مبادله ای اشاره دارد که در آن ارزش پول یک کشور با ارزش پول یک کشور دیگر یا یک کالای اصلی مرتبط است. داشتن یک رژیم ثابت به کشور کمک می کند تا محیطی پایدار برای تجارت بین المللی ایجاد کند.

گزینه های رایج دیگر مدیریت نرخ ارز، نرخ ارز شناور و نرخ ارز شناور ثابت است. هنگامی که ارزش های رژیم ثابت توسط دولت یا بانک مرکزی یک کشور تعیین می شود، نرخ ارز شناور توسط نیروهای عرضه و تقاضا در بازار ارز تعیین می شود.

تعریفی از نرخ ارز ثابت توضیح می دهد که مردم همیشه می توانند پول خود را به یک ارز با مقدار از پیش تعریف شده با ارز دیگری مبادله کنند. این انتخاب مرجع پولی یک کشور است که از سطوح مدیریت مختلف نرخ ارز را مشخص می کند. آنها با در نظر گرفتن چندین عامل مانند تولید ناخالص داخلی، ثبات سیاسی، ذخایر و آسیب پذیری در برابر تورم تصمیم می گیرند.

رواج سیستم نرخ ارز ثابت به جنگ جهانی دوم بازمی گردد. در گذشته، به‌ویژه در طول قرن نوزدهم، دو فلزی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفت و به دنبال آن استاندارد طلا یا استاندارد مبادله طلا نرخ ارز ثابت قرار داشت. در سال 1944 با توافق برتون وودز، اکثر کشورها به طور جمعی واحد پول مربوطه خود را به دلار آمریکا متصل کردند. دولت ایالات متحده از این توافق استقبال کرد و تصمیم گرفت همه دلارها را برای طلا بازخرید کند. در اواخر قرن بیستم، جهان شاهد فروپاشی سیستم و پذیرش فزاینده سیستم نرخ ارز شناور بود.

مفهوم متضاد رژیم مبادله شناور است که در آن ارزش ارز بر اساس رویدادهای بازار فارکس در نوسان است. امروزه، اکثر کشورها از سیستم نرخ ارز شناور استفاده می کنند، زیرا ارزش پول را منصفانه تر نشان می دهد. به عنوان مثال، در سیستم شناور، اگر امروز یک دلار آمریکا برابر با 74.64 INR باشد، در روز بعد، یک دلار آمریکا می تواند برابر با 75.41 INR باشد. در مقابل، یک دلار همیشه در حدود 3.67 درهم امارات است که منعکس کننده رژیم مبادله ثابت است.

مثال

بحران مالی در سال 2019 منجر به کاهش شدید ارزش پوند لبنان شد. در بازار موازی (بازار سیاه) نرخ ارز در ژانویه 2021 به سطح 23000 رسید، حتی اگر نرخ رسمی ارز در 1507/5 پوند به ازای هر دلار باقی بماند. اخباری وجود دارد مبنی بر اینکه پیش‌نویس بودجه لبنان برای سال 2022 نرخ‌های مبادله بین 15000 تا 20000 پوند لبنان در هر دلار را برای هزینه‌های عملیاتی پیش‌بینی می‌کند و برنامه‌ریزی برای تغییر نرخ رسمی قبلاً مورد استفاده در حدود 1500 دارد.

علاوه بر این، بررسی گذشته‌ در سال 2020 نشان می‌دهد که در ماه ژوئیه، بانک مرکزی لبنان اعلام کرد که ارز خارجی را با نرخ مبادله ثابت 3900 پوند لبنان در هر دلار برای تولیدکنندگان و واردکنندگان اقلام غذایی ضروری ارائه می‌کند. بنابراین، بانک مرکزی لبنان به سمت تأمین مقادیر لازم ارز برای تأمین نیازهای ذینفعانی مانند تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد غذایی ضروری و نهاده های مورد استفاده در صنایع غذایی پیش می رود.

نرخ ارز ثابت

مزایا و معایب سطوح مدیریتی

هر مدیریتی مزایا و مشکلات خود را دارد. بیایید به مزایا و معایب یک سیستم نرخ ارز ثابت نگاه کنیم.

مزایا

 1. هر مدیریت مالی مزایا و مشکلات خود را دارد. بیایید به مزایا و معایب یک سیستم نرخ ارز ثابت نگاه کنیم.
 2. مزایای
 3. ارزش ارز را در بازارهای خارجی تثبیت می کند، با مراقبت از هرگونه نوسانات ناخواسته، عدم اطمینان و عوامل خطر را به حداقل می رساند.
 4. برای مدت طولانی ثابت می ماند. بنابراین، مردم معتقدند که به زودی تغییر نخواهد کرد و در نهایت گمانه زنی های آن را از بین می برد.
 5. برای کشورهای کوچکی که با بحران BOP (تراز پرداخت) مواجه هستند، هر تغییر ناگهانی در نرخ ارز می تواند بسیاری از فعالیت های تجاری و بازار را منصرف کند.
 6. این امر به جلوگیری از کاهش شدید ارزش پول کمک می کند که بسیار مهم است.
 7. خارجی ها را تشویق می کند تا با استفاده از نرخ ارز ثابت، سرمایه گذاری بیشتری در یک کشور انجام دهند.
 8. زمانی که نرخ ارز ثابت به درستی تنظیم شود، دولت ها را از اتخاذ سیاست های ناخواسته اقتصاد کلان منصرف می کند.
 9. به تنظیم قیمت کالاها و خدمات کمک می کند. این تضمین می کند که نرخ تورم به حداقل می رسد. یک نرخ ارز خوب به عنوان ضد تورم مشخص می شود

معایب

 1. تحت یک سطح مدیریتی مبادله ثابت، ارز نمی تواند در پاسخ به نیروهای بازار از افزایش یا کاهش ارزش داشته باشد. از این رو تنظیم خودکار عدم تعادل در تراز پرداخت های کشور به طور خودکار اتفاق نمی افتد.
 2. استفاده از سیاست های پولی و مالی آسان نخواهد بود.
 3. شرط لازم برای حفظ آن، ذخیره کافی و ذخایر ارزی مورد نیاز است. بنابراین برای کشورهای کوچک و در حال توسعه دشوار است.
 4. هر کشوری مشکلات داخلی خود را دارد که باید حل شود. اما متأسفانه، بسیاری از اهداف مرتبط با رشد و مسائل داخلی اغلب قربانی حفظ و کنترل سطح مدیریتی مبادله ثابت می‌شوند.
سوالات متداول (سؤالات متداول)

نرخ ارز شناور چیست؟

این یک نوع مدیریت نرخ ارز است که پس از فروپاشی قرارداد برتون وود شهرت یافت. تحت این مدیریت مالی، ارزش پول یک کشور توسط نیروهای عرضه و تقاضا نسبت به سایر ارزها در بازار فارکس تعیین می شود. نمونه هایی از کشورهایی که از سیستم نرخ ارز شناور پیروی می کنند، آمریکا، استرالیا و کانادا هستند.

مزایای نرخ ارز ثابت چیست؟

معروف ترین مزیت ها کاهش تورم، قطعیت نرخ ارز و ایجاد یک محیط تجاری با ثبات است. اینها به تسهیل تجارت بین المللی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) کمک می کنند.

کدام کشور نرخ ارز ثابت دارد؟

تعداد انگشت شماری از کشورها مانند پاناما، قطر و امارات از یک رژیم ثابت پیروی می کنند. در نتیجه، ارزهای این گونه کشورها به دلار آمریکا گره خورده است. برای مثال، 1 دلار معادل 0.99 بالبوآ پاناما، 1 دلار برابر با 3.64 ریال قطر و 1 دلار برابر با 3.67 درهم امارات متحده عربی است

این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات