- در این پست می آموزید :
🏀 - نحوه استفاده از RSI 🏀 - نحوه معامله با RSI در خط مرکزی 🏀 - نحوه معامله با استفاده از RSI 🏀 - تعیین روند با استفاده از RSI

نحوه استفاده از RSI

دسته بندی : اندیکاتور
بررسی اندیکاتور RSI

اندیکاتور قدرت نسبی یا RSI به علت نحوه استفاده از RSI و سود گرفتن از این اندیکاتور به یک اندیکاتور محبوب بین کاربران فارکس تبدیل شده است. این اندیکاتور توسط یک تحلیلگر تکنیکالی به نام جی.ولز وایلدر ایجاد شده است که به معامله‌گران کمک می‌کند قدرت بازار فعلی را ارزیابی کنند.

RSI شبیه Stochastic است زیرا شرایط خرید و فروش بیش از حد در بازار را مشخص می کند. همچنین از 0 تا 100 مقیاس بندی شده است.

معمولاً، در ناحیه عدد 30 یا پایین‌تر نشان‌دهنده شرایط بازار بیش از حد فروش و افزایش احتمال تقویت قیمت (بالا رفتن) است. برخی از معامله گران تفسیر می کنند که یک جفت ارز بیش از حد فروش نشان می دهد که روند نزولی احتمالاً معکوس می شود، به این معنی که فرصتی برای خرید است.

در ناحیه 70 یا بالاتر نشان‌دهنده شرایط خرید بیش از حد و افزایش احتمال کاهش قیمت (کاهش) است. برخی از معامله گران تفسیر می کنند که یک جفت ارز بیش از حد خرید نشان دهنده اینکه روند صعودی احتمالاً معکوس می شود، به این معنی که فرصتی برای فروش است.

نحوه استفاده از RSI

نحوه معامله با RSI در خط مرکزی

علاوه بر اندیکاتورهای خرید و فروش بیش از حد ذکر شده در بالا، معامله گرانی که از اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده می کنند، به دنبال کراس اوورهای خط مرکزی نیز هستند.

حرکت از زیر خط مرکزی (50) به بالا نشان دهنده روند صعودی است.

یک تقاطع خط مرکزی در حال افزایش زمانی رخ می دهد که مقدار RSI از بالای خط 50 در مقیاس عبور کند و به سمت خط 70 حرکت کند. این نشان می دهد که روند بازار در حال افزایش است و تا زمانی که RSI به خط 70 نزدیک شود به عنوان یک سیگنال صعودی دیده می شود.

حرکت از بالای خط مرکزی (50) به پایین نشان دهنده روند نزولی است.

یک تقاطع خط مرکزی در حال سقوط زمانی رخ می‌دهد که مقدار RSI از زیر خط 50 در مقیاس عبور کند و به سمت خط 30 حرکت کند. این نشان می دهد که روند بازار در حال ضعیف شدن است و تا زمانی که RSI به خط 30 نزدیک شود به عنوان یک سیگنال نزولی دیده می شود.

نحوه معامله با استفاده از RSI

RSI را می توان درست مانند اندیکاتور Stochastic استفاده کرد.

بسته به اینکه در بازار بیش از حد خرید شده باشد یا بیش از حد فروش، می توانیم از آن برای انتخاب بالا و پایین استفاده کنیم.

در زیر نمودار 4 ساعته EUR / USD مشاهده می کنید.

EUR / USD در هفته کاهش داشت و در طول دو هفته حدود 400 پیپ سقوط کرد. در 7 ژوئن، در حال حاضر زیر دسته 1/200 معامله می شد.

با این حال، RSI به زیر 30 سقوط کرد و نشان داد که ممکن است فروشنده دیگری در بازار باقی نماند و این حرکت ممکن است به پایان برسد.

سپس قیمت معکوس شد و طی چند هفته آینده دوباره به سمت بالا رفت.

نحوه معامله با استفاده از RSI

تعیین روند با استفاده از RSI

RSI یک ابزار بسیار محبوب است زیرا می تواند برای تأیید شکل گیری روند نیز استفاده شود. اگر فکر می‌کنید روندی در حال شکل‌گیری است، نگاهی گذرا به RSI بیندازید و ببینید که آیا بالای 50 است یا زیر آن قرار دارد.

  1. اگر به دنبال UPTREND احتمالی هستید، مطمئن شوید که RSI بالای 50 باشد.
  2. اگر به دنبال نزولی احتمالی هستید، مطمئن شوید که RSI زیر 50 باشد.

در ابتدای نمودار بالا، می بینیم که یک روند نزولی احتمالی در حال شکل گیری است. برای جلوگیری از تقلبی، می‌توانیم منتظر بمانیم تا RSI از 50 عبور کند تا روند خود را تأیید کنیم.

مطمئناً، با عبور RSI از زیر 50، تأیید خوبی است که یک روند نزولی در واقع شکل گرفته است.

تعیین روند با استفاده از RSI
این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات