- در این پست می آموزید :
🏀 - ارز دیجیتال چیست؟ 🏀 - ویژگی های ارز دیجیتال 🏀 - غیرمتمرکز بودن ارز دیجیتال 🏀 - ارزهای دیجیتال تقلبی

ارز دیجیتال چیست؟

دسته بندی : رفتار قیمت
معرفی ارز دیجیتال

رمزارزها در سال های اخیر بسیار محبوب شده اند. شاید حتی تبلیغات تلویزیونی در مورد ارزهای دیجیتال را دیده باشید و یا حتی بازیگر یا ورزشکار مورد علاقه شما در حال تبلیغ آنها باشند. اما آنها چه هستند؟ تفاوت آنها با ارزهای سنتی چیست؟ چه چیزی آنها را ویژه میکند؟ رمزارز چیست؟

ارز دیجیتال (یا «کریپتو») اصطلاحی است برای نوع جدیدی از «پول دیجیتال» که ترکیبی از فناوری‌ها تکیه می‌کند که به آن اجازه می‌دهد خارج از کنترل مقامات مرکزی مانند دولت‌ها و بانک‌ها وجود داشته باشد. ارزهای دیجیتال، دیجیتال هستند. رمزارزها شکل فیزیکی ندارند. هیچ اسکناس دلار یا سکه فلزی وجود ندارد. آنها کاملا دیجیتال هستند، به این معنی که آنها به معنای واقعی کلمه فقط خطوط کد کامپیوتری هستند. ارزهای دیجیتال بدون مرز هستند. صرف نظر از اینکه کجا زندگی می کنید یا چه کسی هستید، می توانید آن را تقریباً فوراً برای دیگران در هر نقطه از جهان ارسال کنید، بدون توجه به فاصله جغرافیایی و مرزهای کشور.

ارز دیجیتال چیست؟

ویژگی های ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال بدون مرز هستند. تنها چیزی که نیاز دارید یک دستگاه است، مانند تلفن یا کامپیوتر، که به اینترنت متصل باشد. ارزهای دیجیتال بدون مجوز هستند. هر کسی می تواند ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت کند. شما نیازی به ثبت حساب یا پر کردن درخواست ندارید. ارزهای دیجیتال بدون مجوز هستند. شما حتی نیازی به ذکر نام خود ندارید. به جای نام و شماره حساب، تنها چیزی که باید ارائه دهید یک رشته از حروف و اعداد تولید شده توسط کامپیوتر است که به عنوان "آدرس" شناخته می شود. این آدرس ذاتاً به هیچ یک از اطلاعات شخصی شما مرتبط نیست، بنابراین می‌توانید از نظر تئوری ارزهای دیجیتال را بدون اینکه هویت واقعی یکدیگر را بدانید برای افراد دیگر ارسال کنید. از آنجایی که می‌توانید بدون ارائه اطلاعات شناسایی شخصی، ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت کنید، ارزهای دیجیتال تا حدودی حریم خصوصی حفظ میکند، باعث میشود کسی شما رو نشناسند.

غیرمتمرکز بودن ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. برخلاف ارزهای سنتی، که به عنوان ارزهای فیات نیز شناخته می شوند، مانند دلار آمریکا، ارزهای دیجیتال به هیچ دولت یا بانک مرکزی متصل نیستند. به عنوان مثال، دلار آمریکا توسط فدرال رزرو ("Fed")، یورو توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) و ین ژاپن توسط بانک ژاپن (BOJ) صادر و کنترل می شود. این بدان معناست که برخلاف ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال توسط یک مقام مرکزی کنترل نمی‌شوند. هیچ بانک و دولتی پشت سر آنها نیست. این ویژگی تعیین کننده ارزهای دیجیتال به نام تمرکززدایی شناخته می شود. اگر هیچ بانک مرکزی یا دولتی ارزهای رمزنگاری شده را صادر یا ایجاد نمی کند، پس چه کسی آنها را ایجاد می کند؟

واحدهای یک ارز دیجیتال بر اساس قوانین از پیش تعیین شده نوشته شده در کد تولید می شوند که توسط نرم افزار اجرا می شوند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ارزهای دیجیتال، عرضه آن‌ها است، زیرا این امر به شدت سودمندی و ارزش آنها را تعیین می‌کند. بسته به قوانینی که در کد نرم افزار نوشته شده است، می توان ارزهای رمزنگاری شده را ایجاد و از بین برد. برخی از ارزهای رمزپایه دارای عرضه کلی محدود (یا ثابت) هستند، به این معنی که حداکثر تعداد واحدهایی وجود دارد که همیشه در گردش هستند و باعث کمبود می شود. سایرین با عرضه کل بی نهایت راه اندازی می شوند، به این معنی که حداکثر سقفی وجود ندارد! (اگرچه ممکن است محدودیتی در تعداد واحدهای جدیدی وجود داشته باشد که می توانند در یک بازه زمانی خاص مانند سالانه ایجاد شوند).

ارزهای دیجیتال تقلبی

ارزهای دیجیتال اثبات تقلبی هستند. ارزهای رمزنگاری شده نیز برای اثبات تقلبی طراحی شده اند. این جایی است که رمزنگاری درگیر است و چگونه از آن برای ثبت و ذخیره ایمن تراکنش ها استفاده می شود. در رمزنگاری پیشوند «crypt» به معنای «پنهان» و پسوند «graphy» به معنای «نوشتن» است. قبل از اینکه کامپیوترها وجود داشته باشند، رمزنگاری مطالعه تکنیک هایی برای ایمن نگه داشتن اطلاعات دست نوشته از چشمان کنجکاو بود. حتی ژولیوس سزار به استفاده از رمزنگاری برای برقراری ارتباط با ژنرال های خود معروف بود. اما در عصر مدرن، رمزنگاری در حال حاضر با محافظت از اطلاعات رایانه ای با استفاده از ریاضیات فانتزی همراه است.

چه چیزی ارزهای دیجیتال را خاص می کند؟

ارزهای دیجیتال مستقل از هر دولت، بانک مرکزی یا سایر نهادهای مرکزی وجود دارند.

به طور خلاصه، ارزهای رمزپایه خاص هستند زیرا:

 • دیجیتال هستند. رمزارزها شکل فیزیکی ندارند. همه چیز از طریق گوشی و کامپیوتر انجام می شود.
 • آنها بدون مرز هستند. هر کسی که به اینترنت متصل است می تواند ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت کند. در هر کجای دنیا، با کارمزد (معمولا) کمتر و سرعت بالاتر نسبت به انتقال پول سنتی.
 • آنها بدون مجوز و در دسترس همه هستند. برای استفاده از ارزهای دیجیتال نیازی به تایید بانک و داشتن حساب بانکی ندارید. هیچ شخص ثالثی (مانند یک بانک) نیازی به تایید و تایید تراکنش ها ندارد.
 • آنها درجاتی از حریم خصوصی را فراهم می کنند، به این معنی که می توانید بدون استفاده از نام خود تراکنش انجام دهید. ارزهای دیجیتال مختلف از نظر میزان ناشناس بودن آنها متفاوت است.
 • آنها غیرمتمرکز هستند، به این معنی که دولت ها نمی توانند با آنها مداخله یا کنترل کنند. هیچ شخص یا نهادی مالک یا کنترل آنها نیست. کاربران می توانند مستقیماً بدون دخالت هیچ واسطه ای معامله کنند، که برای ارزهای فیات معمولاً یک بانک است.
 • با توجه به این ویژگی‌های خاص، ارزهای دیجیتال این پتانسیل را فراهم می‌کنند که به افراد کنترل کامل پول خود را بدون دخالت شخص ثالث بدهند. اینکه آیا ارزهای دیجیتال می‌توانند این پتانسیل را برآورده کنند، باید دید. محبوبیت آن در دنیای مالی در حال افزایش است و اکنون به عنوان یک طبقه دارایی در حال ظهور در نظر گرفته می شود.

  این مقاله مفید بود ؟
  فرم ارسال نظر
  تبلیغات