- در این پست می آموزید :
🏀 - جفت ارز در بازار فارکس یعنی چی؟ 🏀 - 7 جفت ارز اصلی فرصت های معاملاتی بیشتری را فراهم می کنند 🏀 - مشتفات ارزی در بازار فارکس مد روز هستند 🏀 - مراقب معاملات ارزهای مبهم باشید 🏀 - نحوه معامله جفت ارزها در بازار فارکس 🏀 - نحوه استفاده از جفت ارزها برای معاملات اصلی 🏀 - بدانید از کدام ارز متقابل استفاده میکنید

جفت ارز در بازار فارکس یعنی چی؟

دسته بندی : مطالب مقدماتی فارکس
معرفی جفت ارز در بازار فارکس

در زمان های قدیم، اگر کسی میخاست ارز خود را تغییر بده، ابتدا باید ارز خود را به دلار آمریکا تبدیل می کرد و تنها پس از آن میتونست دلار خود را به ارز مورد نظر خود تبدیل کنه. دلار آمریکا به‌عنوان «ارز خودرو» شناخته می‌شد زیرا این ارز به عنوان وسیله مبادله برای معاملات بین‌المللی استفاده میشه. به عنوان مثال، اگر شخصی بخاد استرلینگ خود را به ین ژاپن تبدیل کنه، ابتدا باید استرلینگ خود را به دلار آمریکا تبدیل کنه و سپس این دلارها را به ین تبدیل کنه. بیش از 80 درصد از معاملات در بازار فارکس شامل دلار آمریکا است. به این دلیل که دلار آمریکا ارز ذخیره در جهان است. ممکن است از خود بپرسید: 'چرا دلار آمریکا و نه استرلینگ یا یورو؟' اکثر کالاهای کشاورزی و کالاهایی مانند نفت به دلار آمریکا قیمت گذاری میشه. اگر کشوری نیاز به خرید نفت یا سایر کالاهای کشاورزی داشته باشه، ابتدا باید پول خود را به دلار آمریکا تغییر بده تا بتونه کالای مورد نیاز خودشو بخره.

به همین دلیل که بسیاری از کشورها ذخیره دلاری برای خودشون دارند. آنها میتونند با گرین‌بک‌هایی که از قبل در جیبشان است، خرید را بسیار سریع‌تر انجام دهند. کشورهایی مانند چین، ژاپن و استرالیا نمونه هایی از واردکنندگان سنگین نفت هستند و در نتیجه ذخایر عظیم دلار آمریکا را در بانک های مرکزی خود نگه می دارند. در واقع، چین بیش از 3 تریلیون دلار در ذخایر ذخایر خود داره! ژاپن و سوئیس هر کدام بیش از 1 تریلیون دارند! خوب از آنجایی که بیشتر کشورهای جهان به دلار آمریکا چسبیده اند، اکثر گمانه زنی های تجاری بر اساس یک سوال است: آیا دلار آمریکا امروز ضعیف است یا قوی؟

میتونید ببینید که با معامله هر یک از 7 ارز محبوب، اساساً موضعی ضد دلار یا طرفدار دلار ایالات متحده دارید. این یک حدس و گمان تقریباً به همان شکل روی این جفت ارزها در سراسر صفحه تأثیر می گذاره. برعکس، در بازار سهام، معامله‌گران شرکت‌های متعددی برای انتخاب دارند و به یک ایده سفته‌بازی بزرگ ملزم نیستند.

معرفی بروکر های بازار فارکس
جفت ارز در بازار فارکس یعنی چی؟

7 جفت ارز اصلی فرصت های معاملاتی بیشتری را فراهم می کنند

به جای اینکه فقط به هفت جفت ارز «مهم» مبتنی بر دلار نگاه کنید، از مشتقات ارزی، جفت ارزهای بیشتری را برای یافتن فرصت‌های سودآور برای شما نگاه کنید! با معامله جفت ارزهای اصلی یا مشتقات این جفت ارزها، گزینه های بیشتری برای فرصت های معاملاتی برای شما فراهم میاره زیرا این ارزها به دلار آمریکا محدود نمیشه، بنابراین احتمالاً رفتارهای حرکتی قیمت متفاوتی دارند. بنابراین در حالی که اکثر بازارها فقط بر اساس احساسات ضد دلار آمریکا یا طرفدار دلار آمریکا معامله می‌کنند، میتونید فرصت‌های جدیدی پیدا کنید. برای مثال، ممکن است همه جفت‌ ارزهای مبتنی بر دلار به صورت جانبی یا به شکلی دیگه ای معامله شوند، جایی که هوشمندانه است که در حاشیه بنشینید و منتظر بمانید تا فرصت معاملاتی بهتری داشته باشید. اما اگر فهمیدی که نمودارهای خودتونو میتونی تغییر بدی تا به ضربات ارز نگاه کنید، ممکن است فرصت‌های معاملاتی فراوانی پیدا کنید! متفاوت باش! اکثر معامله گران فقط اصلی ها رو معامله می کنند. اکنون میتونید بخشی از اقلیتی باشید که ارز از آن عبور می کنه.

مشتفات ارزی در بازار فارکس مد روز هستند

از آنجایی که اکثر بازار فارکس با دلار آمریکا سروکار دارند، میتونید تصور کنید که بسیاری از گزارش‌های خبری باعث افزایش جفت ارز مبتنی بر دلار آمریکا میشه. ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان رو داره، و در نتیجه، سفته بازان به شدت به گزارش های خبری ایالات متحده واکنش نشون میده، حتی اگر در درازمدت تغییر اساسی ایجاد نکنه. معنی این نمودار برای نمودارهای شما اینکه حتی اگر روندی در حال شکل گیری باشه، چندین 'پیک' خواهید دید. این میتونه تشخیص روندها یا شرایط محدوده را دشوارتر کنه. فعالیت‌های اقتصادی روزانه ایالات متحده میتونه ارزهای مبتنی بر دلار آمریکا مانند EUR / USD (بالا) را از ایجاد روند آرام باز داره. برعکس، میتونیم ببینیم که در همان بازه زمانی، ارز متقابل EUR / JPY حرکت بسیار نرم‌تری به بالاترین سطح داشته است. این احتمالاً به دلیل جهش های کمتری بود که از داده های ایالات متحده ناشی می شد. بنابراین همانطور که می بینید، هر دو نمودار نشون میده که یورو در یک دوره زمانی یکسان افزایش یافته، اما نمودار بدون دلار آمریکا (EUR / JPY) معامله را بسیار آسون تر کرده. کراس هیولای ارز مقیم ما Cyclopip با سوار شدن بر روند EUR / JPY صد پیپ گرفت. بررسی کنید که چگونه این حرکت رو گرفته!

اگر شما یک روندی رو تشخیص دادین که به نوعی از شما پیروی می کنه، ممکن معامله ارزهای متفرقه آسان تر از جفت های اصلی باشه. تشخیص این روند برای شما آسان تر خواهد بود و به نقاط ورودی خود اطمینان بیشتری خواهید داشت زیرا می دانید که این سطوح تکنیکالی بیشتر از آنها برای رشته های اصلی است.

مشتفات ارزی در بازار فارکس مد روز هستند

مراقب معاملات ارزهای مبهم باشید

در حالی که جفت ارزهای یورو و ین نقدشونده ترین جفت ارز رو دارند، جفت ارزهای بیشتری وجود داره که حتی شامل دلار، یورو یا ین نمی شود! ما اینها را 'جفت ارزهای مبهم' می نامیم! این به این دلیل است که بیشتر معامله‌گران فارکس ترجیح می‌دهند با جمعیت باحال معاشرت کنند تا صلیب‌های مبهم! ما در مورد ترکیبات بسیار عجیبی مانند AUD / CHF، AUD / NZD، CAD / CHF و GBP / CHF صحبت می کنیم. به همین دلیل است که ما آنها را جفت ارزهای مبهم می نامیم. از آنجایی که تعداد بسیار کمی از معامله گران فارکس آنها را معامله می کنند، حجم معاملات بسیار کمتری دارند و در نتیجه نقدینگی کمتری به همراه داره. به دلیل بازارهای غیر نقدی برای این جفت ارزها، قیمت آنها میتونه کاملاً نوسان داشته باشه. در عکس زیر  AUD / CHF را بررسی کنید.

شما نمیخاین توسط آن میخ های تند و زننده حدضررتون بخورد، درسته؟ به همین دلیل است که اکثر معامله گران فارکس معمولاً هنگام معامله این جفت ارزها حدضررهای با فاصله بیشتری میزارن. همچنین، از آنجایی که معامله‌گران فارکس این جفت‌ ارزهای متقابل ارز را زیاد معامله نمی‌کنند، اسپرد روی این جفت ارز‌ها میتونه زیاد باشه. اگر میخاین این جفت ارزها معامله کنید، فقط برای نوسانات شدید قیمت آماده باشید و مایل باشید بهای اسپرد زیاد را بپردازید!

مراقب معاملات ارزهای مبهم باشید

نحوه معامله جفت ارزها در بازار فارکس

اگر خبر اقتصادی قوی از استرالیا منتشر بشه، ممکن بخاین به خرید AUD نگاه کنید. اولین واکنش شما ممکن است خرید AUD / USD باشه. اما چی میشه اگر در همان زمان، خبرهای اخیر عکس العمل نشان بده که ایالات متحده رشد اقتصادی بالایی را تجربه می‌کنه؟ عملکرد قیمت AUD / USD ممکن است ثابت باشه. یکی از گزینه‌هایی که دارین اینکه AUD را با واحد پولی اقتصادی که آنقدرها خوب کار نمی‌کنه مطابقت دهید… هوم ... چه کاری میتونید انجام بدین؟ فرض کنید تحلیلی انجام دادید، تقویم اقتصادی  www.forexfactory.com  رو بررسی کردین و متوجه شدید که اقتصاد ژاپن در حال حاضر چندان خوب نیست.چه کار میکنی؟

در نمودار بالا، به قدرت نسبی AUD / JPY در مقابل AUD / USD توجه کنید. شما فقط به این جفت ارزها محدود نمیشین، میتونید AUD را با EUR، GBP و CAD مقایسه کنید. از آنجا، میتونید به دنبال ضعیف ترین ارز برای معامله باشید. این وظیفه شما به عنوان یک معامله گر فارکس  که از فرصت های خاصی استفاده کنید تا بتونید مقداری دلار نقره در قلک خود قرار دهید.

نحوه معامله جفت ارزها در بازار فارکس

نحوه استفاده از جفت ارزها برای معاملات اصلی

حتی اگر هرگز نمیخاین جفت ارزهای متفرقه را معامله کنید و صرفاً به معاملات عمده‌ها پایبند هستید، می‌توانید از صلیب‌ها برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر در مورد معاملات فارکس استفاده کنید. در اینجا یک نمونه… تلاقی ارزها میتونه سرنخ هایی در مورد قدرت نسبی هر جفت ارز اصلی ارائه بده.  فرض کنید یک سیگنال خرید برای EUR / USD و GBP / USD می بینی اما فقط میتونی یک معامله انجام بدی. کدوم رو میگیری؟ ? به سادگی نگاه کردن به توپ کریستالی خود و حدس زدن به احتمال زیاد به پاسخ درست منجر نمیشه. برای پیدا کردن پاسخ مناسب، باید به ضربدر EUR / GBP نگاه کنید. اگر EUR / GBP روند نزولی داشته باشه، این نشان میده که پوند در حال حاضر نسبتا قوی تر از یورو است. بنابراین، به دلیل قدرت نسبی پوند در برابر یورو، پاسخ صحیح خرید GBP / USD به جای EUR / USD خواهد بود. از آنجایی که یورو نسبت به پوند ضعیف تر است، اگر ثابت بشه در برابر دلار آمریکا تقویت میشه، احتمالاً کمتر از پوند تقویت میشه. اگر دلار آمریکا در کل، پوند / دلار آمریکا ضعیف بشه، پیپ بیشتری خواهید داشت زیرا بالاتر از یورو / دلار آمریکا افزایش می یابد. بنابراین GBP / USD تجارت بهتری است.

نحوه استفاده از جفت ارزها برای معاملات اصلی

بدانید از کدام ارز متقابل استفاده میکنید

فرض کنید نسبت به دلار آمریکا نزولی هستید. چگونه معامله خواهید کرد؟

  1. آیا نمیتونید تصمیم بگیرین که آیا EUR / USD بخرید یا USD / CHF بفروشید؟ به EUR / CHF نگاه کنید.
  2. نمیتونید تصمیم بگیرین که USD / CHF بخرید یا USD / JPY؟ به CHF / JPY نگاه کنید.
  3. آیا نمیتونید تصمیم بگیرین که آیا EUR / USD بخرید یا USD / JPY بفروشید؟ به EUR / JPY نگاه کنید.
  4. نمیتونید تصمیم بگیرین که پوند / دلار آمریکا بخرید یا USD / CHF بفروشید؟ به GBP / CHF نگاه کنید.
  5. نمیتونیند تصمیم بگیرین که پوند / دلار آمریکا بخرید یا USD / JPY بفروشید؟ به GBP / JPY نگاه کنید.
این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات