- در این پست می آموزید :
🏀 - احساسات بازار فارکس 🏀 - نحوه پیدا کردن گزارش COT 🏀 - درک گزارش COT 🏀 - معامله گران غیرتجاری 🏀 - خوراک توپ - دلالان کوچک 🏀 - نحوه استفاده از گزارش COT برای معامله

احساسات بازار فارکس

دسته بندی : رفتار قیمت

رویکرد بازار فارکس

آقای بازار چه احساسی دارد؟ هر معامله گر فارکس همیشه نظری در مورد بازار خواهد داشت. چیزها روشن به نظر می رسند. من در حال حاضر در بازارها بسیار خوش بین هستم. هر معامله گر توضیح شخصی خود را در مورد اینکه چرا بازار به سمت خاصی حرکت می کند، خواهد داشت. هنگام معامله، معامله گران این دیدگاه را در هر معامله ای که انجام می دهند بیان می کنند. اما گاهی اوقات، مهم نیست که یک معامله‌گر چقدر متقاعد شده باشه که بازارها در جهت خاصی حرکت می‌کنند، و مهم نیست که چقدر خطوط روند زیبا هستند، باز هم ممکن است معامله‌گر بازنده شود. یک معامله گر فارکس باید بداند که بازار کلی ترکیبی از همه دیدگاه ها، ایده ها و نظرات همه شرکت کنندگان در بازار است. این احساس ترکیبی از فعالیت، فعالان بازار هست که همان چیزی است که ما آن را احساسات بازار می نامیم. این احساس است که اکثریت بازار احساس می کنند جهت فعلی بازار را به بهترین نحو توضیح می دهد.

به عنوان یک معامله گر فارکس، این وظیفه شماست که احساس بازار را بسنجید. آیا اندیکاتورها به سمت شرایط صعودی اشاره می کنند؟ آیا معامله‌گران نسبت به اقتصاد کم هستند؟ ما نمیتونیم به بازار بگیم که به کدوم سمت حرکت کن. اما کاری که ما میتونیم انجام بدی اینکه در واکنش به آنچه در بازارها اتفاق می افتد واکنش نشان دهیم. اگر قیمت سهام در حال افزایش بوده، اما حجم در حال کاهش است، ممکن است نشان دهنده این باشد که بازار بیش از حد خرید شده است. یا اگر یک سهام در حال کاهش ناگهان با حجم بالا معکوس شد، به این معنی است که احساسات بازار ممکن است از نزولی به صعودی تغییر کرده باشد. متأسفانه، از آنجایی که بازار فارکس بدون بورس معامله میشه، بازار متمرکزی ندارد. این بدان معناست که حجم هر ارز معامله شده را نمی توان به راحتی اندازه گیری کرد.

توجه داشته باشید که استفاده از رویکرد احساسات بازار، ورود و خروج دقیقی برای هر معامله نمی دهد. اما ناامید نشو! داشتن یک رویکرد مبتنی بر احساسات می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا باید این جریان را دنبال کنید یا نه. البته، شما همیشه میتونید تجزیه و تحلیل احساسات بازار را با تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی ترکیب کنید تا به استراتژی معاملاتی بهتری برسید. در سهام و اختیار معامله، معامله گران می توانند به حجم معامله به عنوان شاخصی از احساسات نگاه کنند.

احساسات بازار فارکس

نحوه پیدا کردن گزارش COT

در اینجا نحوه یافتن گزارش تعهد معامله گران به صورت آنلاین آمده است.

مرحله اول:

آدرس زیر را در مرورگر وب خود باز کنید

https://www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/index.htm

مرحله دوم:

پس از بارگیری صفحه، چند صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا به «گزارش میراث فعلی» بروید و روی « Short Format» در زیر « Futures Only» در ردیف « “Chicago Mercantile Exchange» کلیک کنید تا به آخرین گزارش COT دسترسی پیدا کنید.

مرحله سوم:

ممکن است در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد، زیرا به نظر می رسد یک متن غول پیکر بزرگ است، اما با کمی تلاش، میتونید دقیقا همان چیزی را که به دنبالش هستید پیدا کنید. فقط CTRL+F (یا هر تابع Find مرورگر شما) را فشار دهید و واحد پولی را که می خواهید پیدا کنید تایپ کنید. به عنوان مثال، برای یافتن پوند استرلینگ بریتانیا یا پوند انگلیس، کافی است «پوند استرلینگ» را جستجو کنید و مستقیماً به بخشی هدایت خواهید شد که چیزی شبیه به این است:

 این چه عجیب است؟! نگران نباش در زیر هر دسته را توضیح خواهیم داد.

 1. تجاری: اینها مشاغل بزرگی هستند که از قراردادهای آتی ارز برای محافظت و محافظت از خود در برابر نوسانات بیش از حد نرخ ارز استفاده می کنند.
 2. غیر تجاری: این ترکیبی از معامله گران فردی، صندوق های تامینی و موسسات مالی است. در بیشتر موارد، اینها معامله گرانی هستند که به دنبال تجارت برای سودهای سفته بازی هستند. به عبارت دیگر، اینها هم مثل شما معامله گرانی هستند که برای بنیامین ها در آن هستید!
 3. طولانی: این تعداد قراردادهای طولانی گزارش شده به CFTC است.
 4. کوتاه: این تعداد قراردادهای کوتاه گزارش شده به CFTC است.
 5. بهره باز: این ستون تعداد قراردادهایی را نشان می دهد که اجرا یا تحویل نشده اند.
 6. تعداد معامله‌گران: این تعداد کل معامله‌گرانی است که باید موقعیت‌های خود را به CFTC گزارش دهند.
 7. موقعیت های قابل گزارش: تعداد گزینه ها و موقعیت های آتی که طبق مقررات CFTC باید گزارش شوند.
 8. موقعیت های غیر قابل گزارش: تعداد موقعیت های با بهره باز که مانند معامله گران خرده فروشی، الزامات قابل گزارش CFTC را برآورده نمی کنند.
نحوه پیدا کردن گزارش COT

درک گزارش COT

برای درک بازار آتی، ابتدا باید افرادی که شوت می کنند و کسانی که نیمکت را گرم می کنند را بشناسید.

این بازیکنان را می توان به سه گروه اصلی دسته بندی کرد:

 1. معامله گران تجاری (هجرز)
 2. معامله گران غیرتجاری (سفته بازان بزرگ)
 3. بازرگانان خرده فروشی (سفته بازان کوچک)

معامله گران تجاری را نادیده نگیرید

پرچین ها یا معامله گران تجاری کسانی هستند که می خواهند از خود در برابر تغییرات غیرمنتظره قیمت محافظت کنند. تولیدکنندگان کشاورزی یا کشاورزانی که می خواهند ریسک خود را در تغییر قیمت کالاها پوشش دهند (به حداقل می رساند) بخشی از این گروه هستند. بانک ها یا شرکت هایی که به دنبال محافظت از خود در برابر تغییرات ناگهانی قیمت ارز یا سایر دارایی ها هستند نیز معامله گران تجاری محسوب می شوند. یکی از ویژگی های کلیدی هجرها این است که در پایین ترین سطح بازار صعودی ترین و در بالای بازار نزولی هستند. این جوجه تیغی به چه معناست؟ گزارش COT: Hedger یا Commercial Trader

در اینجا یک مثال از زندگی واقعی برای نشان دادن آمده است:

شیوع ویروسی در ایالات متحده وجود دارد که مردم را به زامبی تبدیل می کند. زامبی‌ها با انجام کارهای مخرب مانند گرفتن آیفون غریبه‌ها برای دانلود برنامه‌های مخرب استفاده میکنند. این یک آشفتگی کامل است زیرا مردم بدون آیفون های مورد علاقه خود سرگردان و درمانده می شوند. قبل از اینکه ملت به فراموشی سپرده شود، این باید متوقف شود! اسلحه ها و گلوله ها ظاهرا روی زامبی ها کار نمی کنند. تنها راه برای نابودی آنها، بریدن سر آنهاست.

اپل «نیاز بازار» را می بیند و تصمیم می گیرد یک ارتش خصوصی سامورایی برای محافظت از کاربران آسیب پذیر آیفون بسازد. نیاز به واردات شمشیر سامورایی از ژاپن دارد. تیم کوک، مدیر عامل اپل، با یک شمشیرساز سامورایی ژاپنی تماس می گیرد که پس از سه ماه پس از اتمام کار شمشیرها، می خواهد به ین ژاپن دستمزد دریافت کند. اپل همچنین می داند که اگر USD / JPY سقوط کند، در نهایت ین بیشتری برای شمشیرها پرداخت خواهد کرد. این شرکت به منظور محافظت از خود، یا بهتر است بگوییم، محافظت در برابر ریسک ارزی، قراردادهای آتی JPY را خریداری می کند. اگر USD / JPY پس از سه ماه کاهش یابد، سود شرکت از قرارداد آتی، هزینه افزایش یافته معامله با شمشیرساز ژاپنی را جبران می کند.

از سوی دیگر، اگر USD / JPY پس از سه ماه افزایش یابد، ضرر شرکت در قرارداد آتی با کاهش هزینه پرداخت آن برای شمشیرهای سامورایی جبران می‌شود.

معامله گران غیرتجاری

برخلاف هجری‌ها که علاقه‌ای به کسب سود از فعالیت‌های تجاری ندارند، سفته‌بازان برای پول در این کار هستند و هیچ علاقه‌ای به داشتن دارایی زیربنایی ندارند! بسیاری از سفته بازان به عنوان پیروان روند هاردکور شناخته می شوند زیرا زمانی که بازار در روند صعودی است خرید می کنند و زمانی که بازار در روند نزولی قرار دارد می فروشند. آنها به موقعیت خود اضافه می کنند تا زمانی که حرکت قیمت معکوس شود. سفته بازان بزرگ نیز بازیگران بزرگی در بازار آتی هستند زیرا دارای حساب های بزرگ هستند. در نتیجه، فعالیت های تجاری آنها می تواند باعث حرکت چشمگیر بازار شود. آنها معمولاً از میانگین های متحرک پیروی می کنند و موقعیت خود را تا زمانی که روند تغییر کند حفظ می کنند.

خوراک توپ - دلالان کوچک

از سوی دیگر، دلالان کوچک صاحب حساب های خرده فروشی کوچکتر هستند. این شامل صندوق های تامینی و معامله گران فردی است. آنها به عنوان ضد روند شناخته می شوند و معمولاً در سمت اشتباه بازار هستند. به همین دلیل، آنها معمولاً نسبت به تامین کنندگان و معامله گران تجاری کمتر موفق هستند. با این حال، هنگامی که آنها از روند پیروی می کنند، تمایل دارند که به شدت در بالا یا پایین بازار متمرکز شوند.

نحوه استفاده از گزارش COT برای معامله

از آنجایی که گزارش COT به صورت هفتگی منتشر میشه، سودمندی آن به عنوان یک شاخص احساسات بازار برای معاملات بلندمدت مناسب تر است. سوالی که ممکن است اکنون بپرسید این است: چگونه میتونید تمام آن «بلاک متنی غول‌پیکر بزرگ» را به یک نشانگر مبتنی بر احساسات تبدیل کنید که به شما کمک می‌کند چند پیپ را بگیرید؟! یکی از راه‌های استفاده از گزارش COT در معاملات خود، یافتن موقعیت‌های خالص طولانی یا خالص فروش است. یافتن این موقعیت‌ها ممکن است نشان‌دهنده این باشد که یک معکوس بازار نزدیک است، زیرا اگر همه یک ارز طولانی مدت باشند، چه کسی برای خرید باقی می‌ماند؟ هیچکس، و اگر همه یک ارز کوتاه داشته باشند، چه کسی برای فروش باقی می ماند؟ آن چیست؟ خیلی ساکت… آره درست است. هیچکس.

یکی از تشبیه هایی که باید در نظر داشت این است که تصور کنید رانندگی در جاده ای و برخورد به یک بن بست را تصور کنید. اگر به آن بن بست برسی چه اتفاقی می افتد؟ شما نمی توانید ادامه دهید زیرا راه دیگری در پیش نیست. تنها کاری که باید انجام داد بازگشت به عقب است.

بیایید به این نمودار EUR / USD نگاهی بیندازیم:

در نیمه بالایی، قیمت یورو / دلار آمریکا ادامه دارد. در همان زمان، در نیمه پایینی، ما داده‌هایی در مورد موقعیت‌های بلند و کوتاه قراردادهای آتی یورو داریم که به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. تاجران تجاری (آبی)
 2. بزرگ غیر تجاری (سبز)
 3. کوچک غیر تجاری (قرمز)

فعلاً موقعیت های معاملاتی را نادیده بگیرید، زیرا این موقعیت ها عمدتاً برای پوشش ریسک هستند در حالی که معامله گران خرده فروشی کوچک آگاه نیستند. بیایید نگاهی به آنچه در اواسط سال 2008 رخ داد بیندازیم. همانطور که می بینید، EUR / USD از ژوئیه تا سپتامبر یک کاهش ثابت داشته است. با کاهش ارزش خالص پوزیشن های فروش معامله گران غیر تجاری (خط سبز)، EUR / USD نیز کاهش یافت. در اواسط سپتامبر، خالص پوزیشن های فروش به 45650 رسید. بلافاصله پس از آن، سرمایه گذاران شروع به خرید مجدد اوراق آتی یورو کردند. در همین حال، EUR / USD به شدت از حدود 1/2400 به بالای 1/4700 افزایش یافت! طی سال آینده، ارزش خالص موقعیت آتی یورو به تدریج مثبت شد. همانطور که انتظار می رفت، EUR / USD در نهایت همین روند را دنبال کرد و حتی به بالاترین حد جدید در حدود 1/5100 رسید.

در اوایل اکتبر 2009، موقعیت خرید خالص معاملات آتی یورو قبل از معکوس شدن به مرز 51000 رسید. اندکی بعد، EUR / USD نیز شروع به کاهش کرد. گواکاموله مقدس! فقط با استفاده از COT به عنوان یک نشانگر، می توانید دو حرکت دیوانه کننده را از اکتبر 2008 تا ژانویه 2009 و نوامبر 2009 تا مارس 2010 مشاهده کنید.

اولین مورد در اواسط سپتامبر 2009 بود. اگر می‌دیدید که موقعیت‌های فروش معامله‌گران سوداگرانه در سطوح فوق‌العاده قرار دارند، می‌توانید یورو / دلار آمریکا را در حدود 1/2300 خریداری کنید. این منجر به افزایش تقریبا 2000 پیپ در عرض چند ماه می شد! حال، اگر شما همچنین می‌دیدید که موقعیت‌های خرید خالص در نوامبر 2009 در نهایت قرار داشتند، حتماً یورو / دلار آمریکا را فروخته‌اید و می‌توانستید حدود 1500 پیپ به دست آورید! با این دو حرکت، با استفاده از گزارش COT به عنوان اندیکاتور معکوس احساسات بازار، می توانستید در مجموع 3500 پیپ به دست آورید. خیلی باحاله، نه؟

نحوه استفاده از گزارش COT برای معامله
این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات