- در این پست می آموزید :
🏀 - چرا یادگیری اندیکاتورهای فارکس مهم است؟ 🏀 - اندیکاتورهای فارکس چه کاربردی دارند؟ 🏀 - تقسیم بندی اندیکاتورها به اسیلاتورها 🏀 - 🏀 - انواع واگرایی در اندیکاتورهای فارکس 🏀 - 🏀 - 🏀 - Negative Divergence در اندیکاتورهای فارکس: 🏀 - 🏀 - 🏀 - سخن پایانی

چرا یادگیری اندیکاتورهای فارکس مهم است؟

دسته بندی : اندیکاتور

تعریف اندیکاتور(indicator) درتحلیل تکنیکال : با استفاده از تحلیل تکنیکال، شاخص های آماری از گذشته معاملات، نوسانات قیمتی و حجم پوزیشن ها به دست می‌آید و بر خلاف جهت فاندامنتالیست‌ها یا تحلیل‌گران بنیادی که به ‌دنبال مشخص کردن ارزش خالص و ذاتی یک جفت ارز بر پایه اطلاعات مالی و اقتصادی هستند؛ تحلیل گران تکنیکالی بر اساس الگوهای قیمتی، سیگنال‌های خرید و فروش و سایر ابزارهای نمودارخوانی را ارزیابی می‌کنند تا ضعف یا قوت یک نمودار را بررسی ‌کنند. اندیکاتورها به کمک تریدرها آمده اند تا تصویر واضحی ازنمودار نشان دهند تا تریدرها بتوانند باکمترین اشتباه تحلیل کنند. اندیکاتورها در بازار فارکس در واقع مجموعه ای از اطلاعات هستند که با استفاده از فرمول های خاصی استنتاج می شود. داده های ورودی این فرمول ها ترکیبی ازقیمت های open ،close، high وLow می باشد. جهت استفاده بهتر از داده‌ها در این فرمول‌ها، به کمک ابزارهای گرافیکی به شکل دیاگرام نمایش داده می شوند.

چرا یادگیری اندیکاتورهای فارکس مهم است؟

اندیکاتورهای فارکس چه کاربردی دارند؟

اندیکاتورها به طور کلی 4 کاربرد دارند :

1- هشدار: اندیکاتورها در بازار فارکس در پاره‌ای از اوقات هشدارهای مناسبی را هنگام تغییر جهت روند بازار به معامله گران می دهند.

2- تأیید: اندیکاتورها در بازار فارکس می توانند درکنارسایر ابزارها ی تکنیکالی، تأیید مناسبی باشد برای تداوم روند یا تغییرروند درنمودار می باشد.

3- پیش‌بینی: اندیکاتورها در بازار فارکس جهت آینده بازار می توانند قابل پیش بینی کنند.

4- تشخیص واگرایی: بااستفاده از اندیکاتورها در بازار فارکس ، واگرایی ها را می توانیم تشخیص بدهیم. درادامه به تعریف واگرایی ها می پردازیم. انواع اندیکاتور در بازار فارکس: اندیکاتورها در بازار فارکس را می توانیم از جهت های مختلفی تقسیم بندی بکنیم و درگروه های گوناگونی بگذاریم. اندیکاتورها در بازار فارکس را می‌توان از نقطه نظر سیگنال‌های تقدم و تأخری که اتفاق می افتد به گروه های زیرتقسیم کرد. الف – Leading Indicator : به اندیکاتورهایی گفته می شود که سریع تر از قیمت حرکت می کنند، به عبارت دیگر از نحوه حرکت آن‌ها می توان حرکت قیمت را پیش بینی کرد. مزایا ومعایب Leading Indicator : مزیت اصلی این اندیکاتورها در بازار فارکس این است که سیگنال های ورود و خروج از بازار را به موقع می دهند. درواقع هشدارها زمانی صادر می شود که بازار روند خود را تغییر نداده است . یکی دیگر از خواص این اندیکاتورها در بازار فارکس این است که تعداد زیادی سیگنال ورودی و خروجی ایجاد می کند. این عمل باعث می شود تریدرها فرصت های بیشتری برای پوزیشن گیری داشته باشند. ازسوی دیگر به موازات افزایش سیگنال ها، درصد سیگنال های خطا افزایش می یابد. ب – Lagging : به اندیکاتورهایی اطلاق می شود که نسبت به تغییرات قیمت کندتر عمل می کنند. یکی از مهمترین مزیت این نوع ازاندیکاتورها در بازار فارکس این است که با تداوم و ایجاد ثبات دریک روند معمولاً سیگنال های قابل اطمینانی ایجاد می کنند. زمانی ازLagging استفاده می کنیم که Trend فرم اولیه آن شکل می گیرد . مزایا و معایب Lagging Indicator : اصلی ترین مزیت این نوع اندیکاتورها در بازار فارکس این است که باتداوم و ایجاد ثبات دریک روند، معمولاً سیگنال های قابل اطمینانی ایجاد می کند. مهمترین عیب این گروه از اندیکاتورها در بازار فارکس زمانی شکل می گیرد که روندهای موجود در نمودار ناپایدار باشد. درچنین مواقعی نمی‌توان انتظار درستی نسبت به سیگنال ها داشت. یکی دیگر از معایب Lagging Indicator این است که در صدورسیگنال ها و هشدارها تأخیر دارد درواقع زمانی سیگنال ها را می توان دریافت کرد که بازار روند اصلی خود را شروع کرده است.

اندیکاتورهای فارکس چه کاربردی دارند؟

تقسیم بندی اندیکاتورها به اسیلاتورها

اسیلاتورها درواقع گروهی ازاندیکاتورهای بازار فارکس هستند که مابین خطوط و یا پیرامون یک خط مرکزی نوسان می کنند. اسیلاتورها درحالت کلی به دو گروه زیر تقسیم می شوند: Centered: نوعی از اسیلاتورها درفارکس هستند که در بالا و پایین یک خط مرکزی نوسان می کنند. رفتار اسیلاتوردر بازار فارکس و خط قیمت مشابه هم هستند. سیگنال های این نوع اسیلاتوردرفارکس براساس وضعیت اسیلاتور نسبت به خط مرکزی ارزیابی می گردد. Banded: به گروهی از اسیلاتورها در بازار فارکس می گویند که بین دوخط Max و Min حرکت می کند. دراین نوع ازاندیکاتورها باند ماکزیمم را ناحیه هیجان خرید یا Over bought می گویند و باند مینیمم را منطقه هیجان فروش یا Oversold می نامیم. زمانی که یک اسیلاتوری داریم بستگی به اینکه ازچه فرمول ریاضی تبعیت می کند و ناحیه Over bought و Oversold ازچه عددی شروع و پایان می یابد می توانیم مناطق Over bought و Oversold رو مشخص می کنیم . به یاد داشته باشید، اندیکاتورها در بازار فارکس و اسیلاتورها در بازار فارکس در حقیقت اطلاعاتی برگرفته از نمودار تغییر قیمت هستند.

بنابراین بهترین نگرش نسبت به این ابزارها باید به گونه ای باشد که که از آن‌ها به عنوان مکمل درکنار سایر ابزارهای تکنیکالی در بازار فارکس استفاده شود. 3نوع ازمتداول ترین سیگنال های ورود به بازار فارکس براساس اسیلاتورها عبارتند از : A-سیگنال‌های خرید و فروش براساس Centered : درصورتی که اسیلاتور،اززیرخط مرکزی به سمت بالا حرکت کند،شکستن خط مرکزی و تداوم به سمت بالا باشد سیگنال خرید صاده شده است و زمانی که از بالای خط مرکزی به سمت پایین بیاید، باعث شکستن خط مرکزی شده و چنانچه تداوم به سمت پایین باشد می توان پوزیشن فروش گرفت.

تقسیم بندی اندیکاتورها به اسیلاتورها

B-سیگنال‌های خریدوفروش براساس مناطق Oversold وOverbought : در مواقعی که اسیلاتور درناحیه Overbought باشد، در صورت خروج از این منطقه می توان پوزشن فروش گرفت. ورود اسیلاتور به منطقه Overbought دلیلی برای فروش نمی باشد. برای منطقه Oversold همین امر برقراراست. زمانی که اسیلاتور،درناحیه Oversold باشد، درصورت خروج ازاین منطقه می توانیم پوزیشن Buy بگیریم.

انواع واگرایی در اندیکاتورهای فارکس

سیگنال‌های خریدوفروش براساس Divergence: درمقایسه با سیگنال‌های که به بررسی آنها پرداختیم ، Divergence در ردیف معتبرترین و قابل اطمینان ترین سیگنال های اسیلاتور در بازار فارکس می باشد. این سیگنال زمانی ایجاد می شود که جهت روند قیمت در نمودار با جهت روند دراسیلاتور متفاوت باشد. این تفاوت می تواند نشان دهنده خاتمه قیمت یا خستگی بازار می باشد. انواع Divergence : 1 - Positive Divergence: این گروه از Divergence ها در پایان یک روند نزولی شکل می گیرد، پیامی هستند از تغییر جهت روند قیمت از نزولی به صعودی یا به یک روند خنثی می باشد. دراین گروه از Divergenceها سه حالت ممکن است شکل بگیرند: حالت اول : دریک روند نزولی ،Low های جدید درنمودار قیمت پایین تر ازLow های قدیمی ایجاد می گردد، درحالی که دراسیلاتورLow های جدید بالاتر از Low های قبلی است. درچین شرایطی می توان استنباط کرد قدرت فروشندگان به پایان رسیده است ممکن است در آینده شاهد تغییر قیمت از نزولی به صعودی باشیم.

انواع واگرایی در اندیکاتورهای فارکس

حالت دوم : Positive Divergenceدراین حالت درانتهای یک روند نزولی شکل می گیرند به این صورت که درانتهای یک روند نزولی شاهد الگوی Double Bottom، درنمودار خواهیم بود. به‌‌طوریکه Low های جدید با Low های قدیمی روی یک خط ساپورت قرار دارند درصورتی که دراسیلاتور Low های جدید بالاتر ازLow های قدیمی تر می باشد.

حالت سوم: به این صورت است که Low های جدید در نمودار از Low های قبلی پایین تر است اما در اسیلاتور Low ها روی یک خط ساپورت قرار دارند.

Negative Divergence در اندیکاتورهای فارکس:

Negative Divergence: این نوع از Divergence ها در انتهای روند صعودی پدیدار می شود، نشان دهنده از تغییر روندصعودی به نزولی یا خنثی می باشد. این نوع مانند Positive Divergence دارای 3 حالت می باشند . حالت اول : دریک روند صعودی که High های در نمودار قیمت یکی پس از پس دیگری بالاتر می باشد درحالی که در اسیلاتوربرعکس می باشد High ها جدید پایین تر می باشد .در این حالت می توانیم در نظر بگیریم که Divergence دلیل تغییر ماهیت از صعودی به نزولی می باشد.

Negative Divergence در اندیکاتورهای فارکس:

حالت دوم : در این حالت High ها در نمودار قیمتی باهم برابر هستند و روی یک خط قرار دارند در حالی که در اسیلاتور High ها یکی پس از دیگری روند نزولی دارند یعنی High های جدید در اسیلاتور از قبلی ها پایین تر قرار می گیرد که نشان دهند تغییر روند از صعودی به نزولی می باشد .

حالت سوم : آخرین حالت از Negative Divergence به این صورت می باشد که High های جدید در نمودارقیمتی بالاتر از قبلی های خودشان می باشد درحالی که High متناظر بااون در نمودار اسیلاتور با High قبلی رو یک خط قرار دارد . درچین شرایطی می توان استنباط کرد قدرت خریداران به پایان رسیده است ممکن است در آینده شاهد تغییر قیمت از نزولی به صعودی باشیم.

سخن پایانی

ما در مقاله به تعریف اندیکاتوردربازارفارکس پرداختیم و انواع آن را بطورکامل تعریف کردیم و کاربرد آنها را مشخص کردیم تا دید بهتری نسبت به آن‌ها داشته باشید. صرفا با یک اندیکاتور نمی توانید وارد بازارفارکس شوید. اندیکاتورها در بازار فارکس صرفا ابزارهایی هستند برای انتخاب موقعیت مناسب برای معامله کردن. افرادی که در این بازار موفق بودن و به سود مداوم و خوبی رسیدن طرح و برنامه جامع خوبی داشتند. در آینده ای نزدیک مطالبی در مورد طرح و برنامه ی جامع و کاربردی درخصوص نحوه انجام معامله در سایت خواهیم گذاشت تا شما عزیزان به سود خوبی برسید .

لیستی از بهترین بروکرهای بازار فارکس در اختیار شما قرار داده ایم که بتوانید استراتژی معاملاتی خود را با افتتاح حساب در بروکر بازار فارکس پیاده سازی کنید.

الف - بروکر HYCM

ب- بروکر فیبوگروپ

پ- بروکر آمارکتس

ت- بروکر جاست فارکس

د- بروکر اوربکس

 

این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات