- در این پست می آموزید :
🏀 - معاملات فیبوناچی 🏀 - دنباله فیبوناچی 🏀 - نحوه بدست آوردن فیبوناچی در روند صعودی 🏀 - نحوه بدست آوردن فیبوناچی در روند نزولی

معاملات فیبوناچی

دسته بندی : اندیکاتور

معرفی سری فیبوناچی

ما از نسبت های فیبوناچی در معاملات خود بسیار استفاده می کنیم، بنابراین بهتر که آن را یاد بگیریم و مانند آشپزی خانه مادرتان آن را دوست داشته باشید. فیبوناچی موضوع بزرگیه و بسیاری از مطالعات فیبوناچی مختلف با نام های عجیب و غریب وجود دارد، اما ما به دو مورد می پردازیم: اصلاح و گسترش. اجازه دهید ابتدا کسی که فیبوناچی رو کشف کرد معرفی کنیم، لئوناردو فیبوناچی کسی بود که برای اولین بار نسبت های فیبوناچی رو معرفی کرد. نه، لئوناردو فیبوناچی سرآشپز معروفی نیست. در واقع، او یک ریاضیدان مشهور ایتالیایی بود که به عنوان یک super duper uber ultra geek نیز شناخته می شد. او یک سری ساده از اعداد را کشف کرد که نسبت هایی را ایجاد می کردند که نسبت های طبیعی اشیاء در جهان را توصیف می کردند.

نسبت ها از سری اعداد زیر ناشی می شوند: 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، 144…

این سری از اعداد با شروع با 0 به دنبال 1 و سپس جمع کردن 0 + 1 برای به دست آوردن 1، عدد سوم به دست می آید. سپس اعداد دوم و سوم (1 + 1) را با هم جمع کنید تا 2، عدد چهارم و ... به دست آید. پس از چند عدد اول در دنباله، اگر نسبت هر عددی را به عدد بالاتر بعدی اندازه گیری کنید، 0/618 به دست می آید. برای مثال، 34 تقسیم بر 55 برابر است با 0.0/618. اگر نسبت بین اعداد متناوب را اندازه گیری کنید، 0/382 دریافت خواهید کرد. برای مثال، 34 تقسیم بر 89 = 0/382.

شما اکنون دنباله فیبوناچی را تجربه کرده اید!

معاملات فیبوناچی

دنباله فیبوناچی

یک دنباله فیبوناچی با گرفتن 2 عدد، و هر 2 عدد با جمع کردن آنها با یکدیگر برای تشکیل عدد سوم تشکیل میشه. سپس اعداد دوم و سوم دوباره اضافه می شوند تا عدد چهارم تشکیل شود. میتونید این کار را تا زمانی ادامه دهید که دیگر سرگرم کننده نباشد و خسته نشین چون تا بی نهایت ادامه داره. نسبت آخرین عدد به عدد دوم به آخرین عدد تقریبا برابر با 1/618 است. این نسبت را می توان در بسیاری از اشیاء طبیعی یافت، بنابراین این نسبت را نسبت طلایی می نامند. بارها در هندسه، هنر، معماری و حتی در Sonic the Hedgehog ظاهر می شود. نسبت طلایی در واقع یک عدد غیرمنطقی مانند پی است و اغلب با حرف یونانی فی (φ) نشان داده می شود.

با تمام این اعداد، می توانید یک فیل را بخوابانید. ما فقط به ادامه بحث خود می پردازیم. اینها نسبت هایی هستند که باید بدانید:

سطوح بازیابی فیبوناچی

0.236, 0.382, 0.618, 0.764

سطوح پسوند فیبوناچی

0, 0.382, 0.618, 1.000, 1.382, 1.618

شما واقعاً نیازی به دانستن نحوه محاسبه همه اینها نخواهید داشت. نرم افزار ترسیم نمودار شما تمام کارها را برای شما انجام خواهد داد. با این حال، همیشه خوب است که با تئوری اصلی پشت این اندیکاتور آشنا باشید تا دانشی که برای بدست آوردن سود از بازار فارکس میکنید رو بدونید. سطوح اصلاحی فیبوناچی بر این تئوری کار می کنند که پس از حرکت یک قیمت بزرگ در یک جهت، قیمت قبل از از سرگیری در جهت اصلی، مجدداً بازگشتی میکنند یا تا حدی به سطح قیمت قبلی باز می گردد. معامله گران از سطوح اصلاحی فیبوناچی به عنوان مناطق پشتیبانی و مقاومت بالقوه استفاده می کنند.از آنجایی که بسیاری از معامله‌گران این سطوح را تماشا می‌کنند و برای ورود به معاملات یا توقف‌ها، سفارش‌های خرید و فروش را روی آن‌ها قرار می‌دهند، سطوح حمایت و مقاومت تمایل دارند به یک پیش‌گویی خود تحقق بخش تبدیل شوند.

معامله گران از سطوح توسعه فیبوناچی به عنوان سطوح سود استفاده می کنند. باز هم، از آنجایی که بسیاری از معامله گران این سطوح را تماشا می کنند تا سفارشات خرید و فروش را برای کسب سود انجام دهند، این ابزار اغلب به دلیل انتظارات خود برآورده عمل می کند. اکثر نرم افزارهای ترسیم نمودار شامل سطوح اصلاح فیبوناچی و ابزارهای سطح توسعه هستند. برای اعمال سطوح فیبوناچی در نمودارهای خود، باید نقاط Swing High و Swing Low را شناسایی کنید.

  1. Swing High یک کندل با حداقل دو ارتفاع پایین در سمت چپ و راست خود است.
  2. Swing Low یک کندل با حداقل دو پایین ترین سطح در سمت چپ و راست خود است.

نحوه استفاده از فیبوناچی Retracements

بیایید در مورد سطوح اصلاح فیبوناچی صحبت کنیم. سطوح اصلاحی فیبوناچی خطوط افقی هستند که سطوح حمایت و مقاومت احتمالی را نشان می‌دهند که قیمت به طور بالقوه می‌تواند جهت را معکوس کند. اولین چیزی که باید در مورد ابزار فیبوناچی بدانید این است که در زمانی که بازار روند رو به رشدی دارد، بهترین عملکرد را دارد. ایده این است که زمانی که بازار روند صعودی دارد، روی یک اصلاحی در سطح حمایت فیبوناچی حرکت کنید (یا خرید کنید) و در زمانی که بازار روند نزولی دارد، در یک اصلاحی در سطح مقاومت فیبوناچی کوتاه بیایید (یا بفروشید).

سطوح اصلاح فیبوناچی به عنوان یک ابزار تحلیل تکنیکالی پیش بینی کننده در نظر گرفته می شود زیرا آنها تلاش می کنند تا مشخص کنند قیمت ممکن است در آینده کجا باشد. تئوری این است که پس از اینکه قیمت یک جهت روند جدید را شروع کرد، قیمت قبل از از سرگیری در جهت روند خود، مجدداً بازگشتی می کند یا تا حدودی به سطح قیمت قبلی باز می‌گردد.

نحوه رسم سطوح بازیابی فیبوناچی

برای رسم این سطوح اصلاحی فیبوناچی، باید نوسانات اوج و نوسان پایین اخیر را بیابید. سپس، برای روند نزولی، روی Swing High کلیک کنید و مکان نما را به آخرین Swing Low بکشید. برای روند صعودی، برعکس عمل کنید. روی Swing Low کلیک کنید و مکان نما را به جدیدترین Swing High بکشید.گرفتش؟ حال، بیایید به چند نمونه از نحوه اعمال سطوح اصلاح فیبوناچی در بازارهای ارز نگاهی بیندازیم.

نحوه بدست آوردن فیبوناچی در روند صعودی

این نمودار روزانه AUD / USD است. در اینجا ما سطوح اصلاح فیبوناچی را با کلیک بر روی Swing Low در 0/6955 در 20 آوریل و کشیدن مکان نما به سمت Swing High در 0/8264 در 3 ژوئن ترسیم کردیم. تادا! نرم افزار نمودار به طور خودکار سطوح اصلاح را محاسبه و به شما نشان می دهد. همانطور که از نمودار می بینید، سطوح اصلاح فیبوناچی 0/7955 (23/6%)، 0/7764 (38/2%)، 0/7609 (50/0%)، 0/7454(61/8%) و 0/7263 (76/4%) بودند.

اکنون، انتظار میره که اگر AUD / USD از بالاترین سطح اخیر عقب نشینی کند، در یکی از سطوح اصلاح فیبوناچی پشتیبانی پیدا کند زیرا معامله گران با کاهش قیمت، در این سطوح سفارش خرید می کنند. نسبت 50% رسماً یک نسبت فیبوناچی نیست، اما توانست به صورت مخفیانه وارد گروه شود و هرگز آن را ترک نکرده است. اکنون، بیایید به آنچه پس از وقوع Swing High رخ داد نگاه کنیم. قیمت دقیقاً از سطح 23/6 درصد عقب نشینی کرد و طی چند هفته آینده به کاهش خود ادامه داد.

حتی سطح 38/2 درصد را بازگشتی کرد اما نتوانست زیر آن را ببندد. بعداً، در حدود 14 جولای، بازار حرکت صعودی خود را از سر گرفت و در نهایت از نوسان اوج خود عبور کرد. واضح است که خرید در سطح فیبوناچی 38/2% یک معامله بلند مدت سودآور خواهد بود!

نحوه بدست آوردن فیبوناچی در روند صعودی

نحوه بدست آوردن فیبوناچی در روند نزولی

حال، بیایید ببینیم چگونه از ابزار اصلاح فیبوناچی در طول یک روند نزولی استفاده می کنیم. در زیر نمودار 4 ساعته EUR / USD مشاهده میکنید.

همانطور که می بینید، ما Swing High خود را در 1/4195 در 25 ژانویه و Swing Low خود را در 1/3854 چند روز بعد در 1 فوریه یافتیم. سطوح اصلاحی 1/3933 (23/6%)، 1/3983 (38/2%)، 1/4023 (50%)، 1/4064 (61/8%) و 1/4114 (76/4%) است. انتظار برای یک روند نزولی این است که اگر قیمت از این پایین بازگردد، احتمالاً ممکن است در یکی از سطوح فیبوناچی با مقاومت مواجه شود زیرا معامله‌گرانی که می‌خواهند روند نزولی را با قیمت‌های بهتر بازی کنند، ممکن است آماده سفارش‌های فروش در آنجا باشند. بیایید نگاهی بیندازیم به اتفاقی که بعد افتاد.

بازار سعی کرد صعود کند، قبل ازرسیدن سطح 50 درصد، برای اندکی زیر سطح 38/2 درصد متوقف شد. اگر سفارش‌هایی در سطح 38/2% یا 50% داشتید، در آن معامله پیپ‌های دیوانه‌واری به دست می‌آورید. در این دو مثال، می بینیم که قیمت مقداری حمایت یا مقاومت موقت فارکس در سطوح اصلاحی فیبوناچی پیدا کرد. از آنجا که تمام افرادی که از ابزار فیبوناچی استفاده می کنند، این سطوح به سطوح حمایت و مقاومت خود تکمیل می شوند. اگر تعداد زیادی از فعالان بازار بر این باورند که یک اصلاح در نزدیکی یک سطح اصلاحی فیبوناچی اتفاق می افتد و منتظر باز شدن یک موقعیت زمانی هستند که قیمت به آن سطح برسد، آنگاه همه آن سفارشات معلق می توانند بر قیمت بازار تأثیر بگذارند.

جهت مطالعه ادامه مبحث فیبوناچی روی گزینه ( فیبوناچی ) کیلیک کنید.

نحوه بدست آوردن فیبوناچی در روند نزولی
این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات