- در این پست می آموزید :
🏀 - روش تحلیل CANSLIM 🏀 - توضیح روش کنسلیم

روش تحلیل CANSLIM

دسته بندی : اندیکاتور

تاریخچه و معرفی روش درآمدزایی کنسلیم در بازار فارکس

کنسلیم کوتاه شده یک روش درآمدزایی در بازار فارکس می باشد که ویلیام اونیل آن را ابداع کرده. اونیل پایه گذار و رئیس روزنامه ملی بازرگانی اینسور بیزنس دیلی می باشد و همچنین یک موسسه تحقیقاتی در امور تجاری را، به نام شرکت ویلیام انیل و شرکا رهبری می کند.

انیل برپایه بررسی هایش روی بزرگترین و درآمدسازترین بازارهای فارکس که ازسال 1953 تا 1985 به طول انجامید، یک سری از ویژگی های مشترک آن بازارها را پیدا کرد.ویژگی کلیدی که باید به آنها توجه کرد در سرواژه CANSLIM گنجانده شده است.

 C: درآمد سال کنونی هر سهم یا جفت ارز

A : رشد درآمد سالانه

N : کالاهای جدید یا جفت ارزجدید،مدیریت جدید،بیشینه های جدید

S : سهام یا جفت ارز برجسته

L : صنعت پیشرو

I : نهاد پشتیبان

M : جهت بازار

با اینکه کنسلیم یک ابزار تحلیل تکنیکال به حساب نمی آید، اما این روش مفاهیم ارزشمند تکنیکال و بنیادی را باهم ترکیب کرده است.اونیل در کتابش به نام (چگونه از بازار سهام درآمدزایی کنم) روش کنسلیم را توضیح داده است.

روش تحلیل CANSLIM

توضیح روش کنسلیم

  1. درآمد سال کنونی درهر سهم یا جفت ارز: درآمدی که به ازای هرسهم به دست می آید، باید دست کم 20% نسبت به همان سال در سال پیش افزایش داشته باشد
  2. کالای جدید یا جفت ارز جدید، مدیریت جدید، بیشینه جدید: افزایش ناگهانی هرسهام یا جفت ارز با چیز تازه ای همراه است.این چیز جدید می تواند یک کالا یا خدماتی جدید ،یک رئیس جدید ، یک فناوری جدید و یا حتی نرخ های بالای جدید سهام باشد.یکی از دست یافته های عجیب اونیل از این پژوهش ، یاچیزی که بسیاری از سرمایه گذاران کار درستی می دانند، در تناقض است.او به جایی اینکه از اصل دیرینه بازار سهام یا جفت ارز که می گوید:(در نرخ پایین بخر و در نرخ بالا بفروشید) پیشتیبانی کند، می گوید: (در نرخ بالا بخرید و در نرخ بالاتر بفروشید).پژوهش اونیل نشان می دهد که زمان مناسب برای خریدن یک سهم یا جفت ارز، هنگامی است که نرخ پس از طی یک دوره 2 تا 15  ماهه تثبیت نرخ، به منطقه بیشینه جدید می رسد.
  3. سهام برجسته: بیش از 95% سهامی که پژوهش اونیل بر روی بزرگترین بازارهای سهام شدند، کسانی که سود می بردند کمتر از 25 میلیون سهام جسته داشتند.با به کارگیری اصول ساده عرضه و تقاضا، با محدود کردن فشارهای سهام برجسته باعث می شوند که خط عرضه بالا برود، و این منجر به افزایش نرخ می شود.برای این سهم یا جفت ارز بر روی مابقی سهام ها یا جفت ارزها حرکت کند،کافی است حجم غیرعادی ای داشته باشیم.
  4. صنعت پیشرو :بااینکه برچسب (تضمینی) را نمی توان برهیچ بازاری زد، اونیل پی برد که اگر فرد سهام یک کالای پیشرو را از صنعت پیشرو خریداری کند، احتمال اینکه سرمایه گذاری سوددهی داشته باشد بیشترخواهد بود.او همچنین دریافت که سهام سودده، معمولا از بیشترین سهام بازار موفق ترند.
  5. نهاد پشتیبان : بزرگترین عامل عرضه و تقاضا خریداران رسمی نهادهای خریدار هستند.یک بازار سهام یا یک جفت ارز به نهادهای پشتیبان بسیاری نیاز ندارد، اما بی گمان این نهادها مهر تاییدی بر این بازارها هستند.برپایه تجربه، اونیل به دنبال بازارهایی است که دست کم 3 تا 10 نهاد پشتیبان داشته باشند که پیشینه عملکردشان بالاتر از میانگین باشد.از سویی اگر پشتیبان های رسمی زیاد باشد، می تواند مضر باشد. هنگامی پشتیبان های بسیاری از یک بازار پشتیبانی می کنند، ممکن است خیلی دیر شده دیر شده باشد .اگر 70 تا 80  درصد سهام برجسته شرکت ها صاحب شوند، شاید دیگر چیزی برای شما نمانده باشد. هنگامی که تعداد شرکت پشتیبان زیاد باشد، اگر خبری بدی اعلام شود میزان فروش ها می تواند بسیار بالا برود.از دید اونیل بهترین زمان برای خرید یک سهم یا جفت ارز، هنگامی است که تنها چند شرکت آن را کشف کرده اند، اما هنگامی که آن بازار آن قدر معروف شده که فهرست هر شرکت پشتیبان قرار گرفت، زمان خوبی برای خرید نمی باشد.
  6. جهت بازار: این بخش، مهمترین قسمت روش کنسلیم می باشد.اگر کل بازار رو به زوال برود، حتی بهترین سهام ه می توانند ضررده باشند.تقریبا 75% سهام با کل بازار هم جهت هستند.یعنی اینکه شما می توانید سهامی را که همه شرایط  دیگر را به طور کامل دارا هستند،بخرد اما اگر نتوانید جهت کل بازار را تشخیص بدهید، ممکن است که سهام شما بازده خوبی نداشته باشد.اندیکاتورهای برای مشخص کردن شرایط کلی بازار ساخته شده است.اونیل می گوید(یاد بگیرید که نرخ های روزانه و نمودار حجم میانگین های بازار را درک کنید .اگر بتوانید این کار را بکنید، از مسیر منحرف نخواهید شد.اگر نخواهید که با روند موجود در بازار بجنگید ، واقعا نیاز به چیز دیگری ندارید).
این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات