- در این پست می آموزید :
🏀 - اندیکاتور پیوت پوینت 🏀 - نحوه محاسبه اندیکاتور پیوت پوینت 🏀 - اندیکاتور پیوت پوینت به شما چه می گوید؟ 🏀 - اندیکاتور پیوت پوینت در کنار اندیکاتور فیبوناچی Retracements 🏀 - استفاده از اندیکاتور پیوت پوینت برای معاملات برگشتی 🏀 - نحوه استفاده از اندیکاتور پیوت پوینت برای اندازه گیری احساسات بازار 🏀 - 2 نوع دیگر از اندیکاتور پیوت پوینت را بشناسید

اندیکاتور پیوت پوینت

دسته بندی : اندیکاتور
اندیکاتور پیوت پوینت چیست

اندیکاتور پیوت پوینت یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال است، که برای تعیین روند کلی بازار در بازه های زمانی مختلف استفاده می شود. پیوت پوینت خود صرفاً میانگین بالاترین قیمت و پایین قیمت روزانه و قیمت بسته شدن روز معاملاتی قبل می باشد. اگر تصور کنیم در روز بعد، معاملات بالای اندیکاتور پیوت پوینت باشد، نشان‌دهنده احتمال روند صعودی است، در حالی که معاملات زیر پیونت پوینت نشان‌دهنده احتمال روند نزولی می باشد.

پیوت پوینت مبنای این اندیکاتور پیوت پوینت است، که شامل سایر سطوح حمایت و مقاومت نیز می شود که بر اساس محاسبه پیوت پیش بینی می شوند. همه این سطوح به معامله گران کمک می کند تا ببینند قیمت کجا می تواند حمایت یا مقاومت را بشکند. به طور مشابه، اگر قیمت در این سطوح حرکت کند، به معامله‌گر اجازه می‌دهد بداند که قیمت در آن جهت پیش می رود. پیوت پوینت یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال روزنه است که برای شناسایی روندها و الگوهای برگشتی عمدتاً در بازارهای سهام، کالاها و بازار فارکس استفاده می‌شود. اندیکاتور پیوت پوینت برای تعیین سطوح حمایتی و مقاومتی استفاده می‌شوند که در آن احساسات بازار می‌تواند از صعودی به نزولی تغییر کند و بالعکس. معامله‌گران روزانه نقاط محوری را برای تعیین سطوح ورود، توقف‌ها و کسب سود محاسبه می‌کنند.

خط بالا نشان دهنده بالاترین قیمت از روز معاملاتی قبل است، خط پایین نشان دهنده کمترین قیمت از روز معاملاتی قبل است و

بسته شدن نشان دهنده قیمت بسته شدن از روز معاملاتی قبل می باشد.

اندیکاتور پیوت پوینت

نحوه محاسبه اندیکاتور پیوت پوینت

اندیکاتور پیوت پوینت را می توان به نمودار اضافه کرد و سطوح به طور خودکار محاسبه و نشان داده می شوند. در اینجا نحوه محاسبه آنها آورده شده است، با توجه به اینکه نقاط محوری عمدتاً توسط معامله گران روزانه معامله می کنند(در طول روز معامله باز می کنند و می بندند) استفاده می شود و بر اساس بالاترین قیمت، پایین ترین و بسته شدن روز معاملاتی قبلی است.

اگر صبح چهارشنبه است، از بالاترین قیمت، پایین ترین و بسته شدن روز معاملاتی روز سه شنبه برای ایجاد سطوح پیوت برای روز معاملاتی چهارشنبه استفاده کنید :

 • پس از بسته شدن بازار، یا قبل از باز شدن بازار روز بعد، بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت روز و همچنین بسته شدن آخرین روز معاملاتی قبلی را بیابید.
 • مقادیر بالاترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت بسته شدن را جمع کنید و بر سه تقسیم کنید.
 • این قیمت را در نمودار به صورت P علامت بزنید.
 • هنگامی که P شناخته شد، S1، S2، R1 و R2 را محاسبه کنید. بالا و پایین در این محاسبات مربوط به روز معاملاتی قبل است.
 • نحوه محاسبه اندیکاتور پیوت پوینت

  اندیکاتور پیوت پوینت به شما چه می گوید؟

  اندیکاتور پیوت پوینت یک اندیکاتور برای گرفتن معامله کوتاه مدت است برای معاملات سهام و بازار فارکس هستند. برخلاف میانگین های متحرک یا نوسانگرها، ثابت هستند و در طول روز در قیمت های یکسانی باقی می مانند. این بدان معنی است که معامله گران می توانند از سطوح برای برنامه ریزی معاملات خود از قبل استفاده کنند.

  برای مثال، معامله‌گران می‌دانند که اگر قیمت به زیر اندیکاتور پیوت پوینت سقوط کند، احتمال دارد اکثر معامله گران اقدام به فروش کنند. برعکس، اگر قیمت بالاتر از پیوت پوینت باشد، آنها خرید خواهند کرد. S1، S2، R1 و R2 می توانند به عنوان قیمت های احتمالی برای چنین معاملاتی و همچنین سطوح حد ضرر استفاده شوند.

  ترکیب نقاط اندیکاتور پیوت پوینت با سایر اندیکاتورها یک روش معمول در معامله گران است. پیوت پوینت که با میانگین متحرک دوره 50 یا 200 دوره (MA) یا سطح گسترش فیبوناچی همپوشانی یا همگرایی دارد، به سطح حمایت / مقاومت قوی‌تری تبدیل می‌شود.

  اندیکاتور پیوت پوینت به شما چه می گوید؟

  اندیکاتور پیوت پوینت در کنار اندیکاتور فیبوناچی Retracements

  اندیکاتور پیوت پوینت و اندیکاتور فیبوناچی Retracements هر دو خطوط افقی را برای مشخص کردن خطوط حمایتی و مقاومتی رسم می شوند. اندیکاتور فیبوناچی به این دلیل مفید است که می توان آن را بین هر دو نقطه قیمت مهم مانند بالاترین قیمت و یک کمترین قیمت رسم کرد.

  بنابراین، سطوح اندیکاتور پیوت پوینت و فیبوناچی Retracements و ارتباط آنها بین نمودار قیمت را متوجه شد. پس از انتخاب سطوح، خطوط  درصدهایی از محدوده قیمت انتخاب شده مشخص کنید. در مقابل، نقاط محوری از درصد استفاده نمی کنند و بر اساس اعداد ثابت تعیین شده، بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و بسته شدن قیمت روز قبل هستند.

  سطوح اندیکاتور پیوت پوینت با اندیکاتور فیبوناچی ابتدا با محاسبه نقاط محوری کف تعیین می شود. سپس محدوده روز قبل را با سطح فیبوناچی متناظر آن ضرب کنید. اکثر معامله گران در محاسبات خود از اصلاحات 38.2%، 61.8% و 100% استفاده می کنند. در نهایت، ارقامی را که به دست می آورید به نقطه محوری و voila اضافه یا کم کنید، سطوح نقطه محوری فیبوناچی خود را دریافت کرده اید!

  اندیکاتور پیوت پوینت در کنار اندیکاتور فیبوناچی Retracements

  استفاده از اندیکاتور پیوت پوینت برای معاملات برگشتی

  بیایید نگاهی به نمودار نگاهی کنیم تا معاملات برگشتی را با استفاده از اندیکاتور پیوت پوینت ببینیم. در نمودار زیر 15 دقیقه ای EUR / USD را مشاهده می کنید. در اینجا ما می بینیم که EUR / USD در طول روز یک رالی قوی داشته است. می بینیم که EUR / USD با فاصله گرفتن از اندیکاتور پیوت پوینت باز شد است و قیمت قبل از توقف اندکی در R1 حرکتی قوی داشت است.

  در نهایت، خط مقاومت شکست و 50  پیپ بالا رفته است! اگر قدرتمند پیش می رفتید، حرکت اولیه را می گرفتید و طوری جشن می گرفتید که انگار جام جهانی را برده اید. از سوی دیگر، اگر راه مطمئن را انتخاب کرده بودید، یک تاجر کوچکی که سود کمی گرفته اید. قیمت پس از شکستن R1 دوباره برگشت نکرده است. در واقع همین اتفاق هم برای R1 و هم R2 رخ داد! توجه داشته باشید که چگونه خریداران تلاش کردند که EUR / USD تا R3 را نیز به پیش ببرند.

  همچنین، مشاهده کنید که چگونه این جفت ارز در اواخر روز معکوس شده است و از R3 گذشت. فرصتی برای تست مجدد مقاومت تبدیل شده به مقاومت وجود داشت.

  استفاده از اندیکاتور پیوت پوینت برای معاملات برگشتی

  نحوه استفاده از اندیکاتور پیوت پوینت برای اندازه گیری احساسات بازار

  یک راه دیگر برای گنجاندن نقاط محوری در استراتژی معاملات فارکس شما وجود دارد و آن استفاده از آن برای سنجش احساسات بازار است. این به این معنی است که می توانید تشخیص دهید که آیا معامله گران تمایل بیشتری به خرید یا فروش جفت ارز دارند.

  تنها کاری که باید انجام دهید این است که مراقب اندیکاتور پیوت پوینت باشید. شما می توانید با آن مانند خط 50  یاردی یک زمین فوتبال آمریکایی رفتار کنید. بسته به اینکه توپ (در این مورد قیمت) در کدام سمت قرار دارد، می توانید تشخیص دهید که خریداران یا فروشندگان دست بالا را دارند. اگر قیمت از نقطه اندیکاتور پیوت پوینت به سمت بالا شکسته شود، نشانه آن است که معامله گران نسبت به این جفت ارز مثبت هستند و شما باید شروع به خرید کنید.

  در اینجا نمونه‌ای از اتفاقی است که وقتی قیمت بالاتر از اندیکاور پیوت پوینت باقی ماند. در این مثال، می بینیم که EUR / USD گپ ایجاد شده و بالای پیوت پوینت باز شد. سپس قیمت بالاتر و بالاتر رفت و از تمام سطوح مقاومت عبور کرد. اکنون، اگر قیمت از پیوت پوینت به پایین شکسته شود، باید شروع به فروش جفت ارز کنید.

  قرار گرفتن قیمت زیر نقطه محوری نشان دهنده احساسات نزولی خواهد بود و فروشندگان می توانند معامله فروش داشته باشند.

  نحوه استفاده از اندیکاتور پیوت پوینت برای اندازه گیری احساسات بازار

  2 نوع دیگر از اندیکاتور پیوت پوینت را بشناسید

  الف- پیوت پوینت Woodie :

  R2 = PP + High – Low

  R1 = (2 X PP) – Low

  PP = (H + L + 2C) / 4

  S1 = (2 X PP) – High

  S2 = PP – High + Low

  C – Closing Price, H – High, L – Low

  در فرمول های بالا، همانطور که می بینید محاسبه اندیکاتور پیوت پوینت با روش استاندارد بسیار متفاوتی انجام شده. همچنین، برای محاسبه سطوح حمایت و مقاومت مربوطه، از تفاوت بین بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت روز قبل که در غیر این صورت به عنوان محدوده شناخته می شود، استفاده شده است.

  در اینجا یک نمونه نمودار از محاسبه پیوت پوینت Woodie است که در EURUSD اعمال شده است. اندیکاتور پیوت پوینت Woodie، سطوح حمایتی و سطوح مقاومت ثابتی هستند در حالی که خطوط نقطه چین نشان دهنده سطوح محاسبه شده از طریق روش استاندارد هستند.

  ب- پیوت پوینت کاماریلا :

  R4 = C + ((H-L) x 1.5000)

  R3 = C + ((H-L) x 1.2500)

  R2 = C + ((H-L) x 1.1666)

  R1 = C + ((H-L) x 1.0833)

  PP = (H + L + C) / 3

  S1 = C – ((H-L) x 1.0833)

  S2 = C – ((H-L) x 1.1666)

  S3 = C – ((H-L) x 1.2500)

  S4 = C – ((H-L) x 1.5000)

  C – Closing Price, H – High, L – Low

  فرمول کاماریلا شبیه فرمول وودی است. آنها همچنین از بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت روز قبل برای محاسبه سطوح حمایت و مقاومت استفاده می کنند. تنها تفاوت آنها این است که شما باید برای 8 سطح اصلی (4 مقاومت و 4 حمایت) محاسبه کنید و هر یک از این سطوح باید در یک ضریبی ضرب شوند.

  مفهوم اصلی نقاط محوری کاماریلا این است که بر اساس این ایده است که قیمت تمایل طبیعی به بازگشت به میانگین یا در این مورد، بسته شدن قیمت روز قبل دارد. ایده این است که وقتی قیمت به سطح حمایت یا مقاومت سوم رسید، باید خرید یا فروش کنید.

  با این حال، اگر قیمت از خط S4 یا R4 رد شود، به این معنی است که روند روزانه قوی است، و زمان آن فرا رسیده است که شما از آن باند استفاده کنید. بررسی کنید که چگونه محاسبه Camarilla سطوح مختلف را در مقایسه با سطوح روش استاندارد (خطوط نقطه‌دار) نشان می‌دهد!همانطور که از نمودار ب می بینید، تاکید بیشتری بر قیمت بسته شدن به جای پیوت پوینت داده شده است. به همین دلیل، ممکن است سطوح مقاومت پایین تر از اندیکاتور  پیوت پوینت یا سطوح حمایت بالاتر از آن باشد.

  2 نوع دیگر از اندیکاتور پیوت پوینت را بشناسید
  این مقاله مفید بود ؟
  فرم ارسال نظر
  تبلیغات