- در این پست می آموزید :
🏀 - چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس 🏀 - تفسیر چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس 🏀 - چرخه داد و ستد 28 روزه در بازار سهام و بازار فارکس 🏀 - اثر ژانویه در بازار سهام و بازار فارکس 🏀 - دوره 4 ساله (موج کیچین) 🏀 - چرخه ریاست جمهوری در بازار سهام و بازار فارکس 🏀 - چرخه 54 ساله( موج کندراتیف)

چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس

دسته بندی : مطالب مقدماتی فارکس

نگاه کلی به چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس

چرخه ها امکان پیش بینی دقیق پدیده ها را در طبیعت برای ما فراهم می کنند. پدیده هایی چون کوچ پرندگان، جزر و مد، حرکت سیاره ها و ... .شما همچنین می توانید تحلیل چرخه ها را برای پیش بین تغییرات در بازارهای مالی به کار ببرید.البته نه با آن دقتی که می توان پدیده های طبیعی را پیش بینی کرد.

نرخ بسیاری از کالاها یا جفت ارزها بازتاب کننده چرخه های فصلی هستند. با پروا به اینکه بسیاری کالاها ماهیت کشاورزی دارند، تبیین و فهم این چرخه کار دشواری نیست. اما توضیح ماهیت چرخه ای برخی از سهام دشوار است. نظریه های که در توجیه اینکه چرا برخی سهام ها یا جفت ارزها، الگوهای چرخه ای از خود نشان می دهند، شامل وضعیت خورشید و آب و هوا، حرکت سیاره ها و ساختار روان شناختی پایه ای انسان می شوند.

می دانیم که نرخ ها در بازار سهام و بازار فارکس اجتماع خرید و فروش مشتریان هستند. این چشم داشت ها همواره تغییر می کنند، خطوط عرضه و تقاضا را جابه جا می کنند و باعث می شوند که نرخ میان سطح های اشباع خرید و فروش نوسان کند. نوسان نرخ پیامد فرآیند طبیعی تغییر خرید و فروش هستند و منجر به پدید آمدن الگوهای چرخه ای می شوند.

بسیاری از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال و ابزارها برای این ساخته شده اند در بازار فارکس که با توجه به ماهیت چرخه ای نرخ سودآوری کنند. برای نمونه اندیکاتورهای اشباع خرید و فروش مانند (استوکاستیک،RSI و ... .) برای کمک به تعییین حدود اشباع چرخه ها ساخته شده اند

چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس

تفسیر چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس

به سادگی می توان یک کتاب کامل  درباره اثر چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس و شیوه بررسی آنها نوشت.در ادامه به طور خلاصه برخی از چرخه های معروف توضیح داده می شوند. نقطه آغازی خوب برای اینکه هم درباره چرخه ها و همچنین برای اینکه بیشتر درباره تحلیل تکنیکال بدانید، کتاب /توضیح تحلیل تکنیکال/ مارتین پرینگ توصیه می کنیم.

به یاد داشته باشید که با توجه به گذشته، چرخه ها را در همه چیز می توان یافت. برای اینکه به خوبی بتوان از تحلیل چرخه ها در بازار فارکس سود برد، باید بیشینه کاملی را از چرخه در اختیار داشته باشیم و همچنین همراه با دیگر ابزار تحلیل آنها را به کار ببریم.

تفسیر چرخه ها در بازار سهام و بازار فارکس

چرخه داد و ستد 28 روزه در بازار سهام و بازار فارکس

درپی پژوهش هاس که در دهه  1930 انجام شد، چرخه 28 روزه در بازار گندم یافت شد.برخی این چرخه را وابسته به چرخه ماهانه(قمری) می دانند.صرف نظر از علت آن ،بسیاری از بازارها و همچنین بازار سهام دارای چرخه 28 روزه هستند.(28 روز،28  روز تقویمی است که تقریبا معادل با 20 روز کاری بازار می باشد).

چرخه داد و ستد 28 روزه در بازار سهام و بازار فارکس

اثر ژانویه در بازار سهام و بازار فارکس

بازار سهام تمایلی عجیبی دارد که اگر طی ژانویه نرخش افزایش یافت، بازار در همان سال در نرخ بالاتری بسته شود و اگر در ماه ژانویه کاهش یابد، در پایان سال بازار با نرخ پایین تری بسته شود. اصطلاحی وجود دارد که می گوید( هرچه در ماه ژانویه رخ دهد، بقیه سال هم به همان شکل ادامه می یابد). از سال 1950 تا 1993، 38 مورد از 44 مورد بررسی شده در مورد اثر ژانویه، درستی این اثر را نشان می داده اند، یعنی دقتی برابر 86% می باشد.

اثر ژانویه در بازار سهام و بازار فارکس

دوره 4 ساله (موج کیچین)

در سال 1923، جوزف کیچین پی برد که گونه های مختلفی از اقلام اقتصادی در بریتانیا و همچنین ایالات متحده آمریکا، طی سال های 1890 و 1945، چرخه ای 40  ماهه از خود نشان داده اند. سپس مشخص شد که طی سال های 1868 تا 1945، چرخه های 4 ساله حضور بسیار پر رنگی د بازار داشته اند.

بااینکه به این چرخه 4 ساله می گویند، مشخص شده است که طول این چرخه بین 40 تا 53 ماه متغیر است.

دوره 4 ساله (موج کیچین)

چرخه ریاست جمهوری در بازار سهام و بازار فارکس

این چرخه برپایه ریاست جمهوری صورت می گیرد که هر چهار سال در ایالات متحده برگزار می شود. این تصور وجود دارد که اگر رییس جمهور پس از انتخابات، اقدامات ناخوشایندی را در رسیدگی به امور اقتصادی از سرگیرد، نرخ سهام کاهش می یابد. سپس به گونه ای میان مدت، نرخ در انتظار یک روز انتخابات خوب برای اقتصاد آغاز به افزایش  می کند.

چرخه ریاست جمهوری در بازار سهام و بازار فارکس

چرخه 54 ساله( موج کندراتیف)

موج کندراتیف یک چرخه بلند مدت در نرخ و فعالیت های اقتصادی است که به نام یک اقتصاددان روسی نام گذاری شده است. ازآنجا که این چرخه بسیار بلند مدت می باشد، تنها سه بار در بازار سهام تکرار شده است.موج افزایشی را می توان از روی نرخ های افزایشی، رشد اقتصادی و بازارسهام وبازار ارز نسبتا افزایشی تشخیص داد. بی تحرکی را می توان از روی ثبات نرخ و اوج توانایی اقتصادی و بازارسهام به شدت افزایشی تشخیص داد. از ویژگی موج های کاهشی،  نرخ های کاهشی، بازار به شدت کاهشی است که معمولا با یک جنگ بزرگ همراه اند.

چرخه 54 ساله( موج کندراتیف)
این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات