- در این پست می آموزید :
🏀 - مدیریت سرمایه در بازار فارکس چیست 🏀 - انواع مدیریت سرمایه در بازار فارکس و قوانین آنها 🏀 - معجزه مدیریت سرمایه در بازار فارکس 🏀 - نکات کوتاه و کاربردی مدیریت سرمایه در بازار فارکس

مدیریت سرمایه در بازار فارکس چیست

دسته بندی : مطالب مقدماتی فارکس

در واقع مدیریت سرمایه در بازار فارکس پایه علمی محاسباتی برای یافتن توجیه یک معامله در بازار فارکس می باشد. برای هر پروژه ای که در آن نیاز به ریسک قرار دادن پول برای کسب منفعت باشد قبل از اقدام مالی مدیریت سرمایه برای تعیین سود آور بودن یا نبودن آن مورد بررسی قرار می گیرد. درهر سیستم اقتصادی از جمله بازار فارکس مدیریت سرمایه دارای قوانینی می باشد که شخص مسئول یا مجموعه متعهد به رعایت آنها می باشد. در بازار فارکس به دلیل عدم وجود سیستم ناظر بدلیل فعالیت های انفرادی و یا نبود آگاهی از این قوانین و یا حتی عدم تعهد شخص به این قوانین در صورت آگاهی از آنها، احتمال موفقیت کاهش می باشد.

تقریبا تمام کسانی که با بازار فارکس آشنا می شوند تحلیل تکنیکال را در مدت چند ماه بصورت حرفه ای یا گاها بهتر یاد می گیرند.

افرادی هستند که سالها با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال آشنا هستند اما هنوز در بازار فارکس موفق نبودن، در مقابل افراد تازه کاری هستند که توانستند به درآمد مستمر برسند. علت ضعف در تحلیل نیست. علت اصلی در عدم  رعایت قوانین مدیریت سرمایه در باز فارکس می باشد. اکثر افراد تازه کار دانسته یا نداسته  بجای تجارت فارکس، قمار می کنند و این مهمترین دلیل شکست در بازار فارکس می باشد. وسوسه برای پول دار شدن باعث طمع کردن و در نهایت منجر به شکست می شود.

مدیریت سرمایه در بازار فارکس، پروسه محاسباتی از کنترل سرمایه در بازار فارکس می باشد که در آن ریسک ضرر در مقابل منفعت احتمالی در هر اقدام برای معامله کردن از قیبل معاملات آنی یا معاملات سفارشی و ... مورد محاسبه قرار می گیرد.

مدیریت سرمایه در بازار فارکس چیست

انواع مدیریت سرمایه در بازار فارکس و قوانین آنها

1-مدیریت سرمایه کوتاه مدت و میان مدت

2-مدیریت سرمایه معاملات سرمایه گذاری بدون استاپ برای معامله گران حرفه ای

قوانین این دو مدیریت سرمایه فارکس متفاوت می باشد. در این مقاله به مورد اول یعنی مدیریت سرمایه کوتاه مدت و میان مدت می پردازیم.

قوانین مدیریت سرمایه کوتاه مدت :

الف –قانون اول حفظ سرمایه اولیه در بازار فارکس : اولین و مهمترین قانون مدیریت سرمایه در بازار فارکس، حفظ سرمایه اولیه می باشد. امروزه در قوانین تجارتهای بزرگ حفظ سرمایه اولیه از سودآوری مهمتر می باشد. یک سرمایه گذار می داند در تجارتی که سود بیشتر دارد ریسک یا خطر بیشتری پنهان می باشد. (سود زیاد = ریسک زیاد و ریسک زیاد = ضرر زیاد)

امکان ریسک کردن و تعداد فرصت ها برای ریسک کردن در تمامی تجارت ها بجز بازار فارکس محدود می باشد. تنها در بازار فارکس امکان صدها بار امکان ریسک 500 برابر میزان سرمایه اولیه در هروز وجود دارد و این یک تله جذاب برای همه تازه کارها و قدیمی کارها می باشد.

جبران ضرر در بازار فارکس کار مشکلی می باشد. در صورت از دادن 50% از سرمایه اولیه باید 200% سود کنید تا سرمایه اولیه بازگردد.

 5000دلار          50%ضرر          10000دلار

 10000               5000             200%سود

جبران ضرر تله ای است که تمام مبتدی کاران به دام می افتند. زمانی که سرمایه اولیه دچار ضرر می شود. ترس و احساسات جای منطق و دانش را می گیرید. تریدر برای جبران ضرر حجم معاملات و تعداد معاملات خود را افزایش می دهد تا ضرر خود را جبران کند و این اضافه کردن حجم و تعداد معاملات از قوانین مدیریت سرمایه پیروی نمی کند و این باعث ضرر بیشتر می شود.

در اکثر موارد که برای جبران ضرر اقدام می کنند منجر به از دست دادن کل سرمایه می شود.

برای جلوگیری از افتادن در تله جبران، باید قبل از اقدام به معامله کردن در بازار فارکس باید طرح و برنامه مشخص و معین داشته باشید.برای محافظت از سرمایه اولیه مبحثی مجزا در کنار قوانین رایج در مدیریت سرمایه در بازار فارکس است. و به این صورت است که سرمایه اولیه با خط قرمز ما برای استفاده از حداقل ریسک ممکن تا ساختن سود است. بنابراین در ابتدای شروع بکار با یک سوم ریسک رایج در مدیریت سرمایه شروع بکار می کنیم و با رشد 30% حساب قوانین معمول را بکار می گیریم.

ب- قانون دوم : در هر پوزیشن گیری هیچگاه بیشتر از 3 درصد از باقی مانده نقدینگی حساب خود را وارد بازارنکنید.

پ- قانون سوم : نسبت منفعت به ریسک باید همیشه بیشتر از یک باشد.

ت-قانون چهارم :نباید بیشتر از 15% از نقدینگی وارد بازار شود.با ریسک 3% از هر پوزیشن به اضای 15% از نقدینگی 5 پوزیشن می شود.

انواع مدیریت سرمایه در بازار فارکس و قوانین آنها

معجزه مدیریت سرمایه در بازار فارکس

با چند ترفند ساده می توانیم با استفاده از مدیریت سرمایه هوشمند درصد موفقیت خود را در بازار فارکس افزایش دهیم.

در معاملات با نسبت منفعت به ضرر، 1 به 1 امکان بالا بردن درصد موفقیت به صورت زیر بیشتر می شود.

الف- در صورت که پوزیشن به اندازه استاپ لاس به سود نشسته است، با خارج شدن نصف پوزیشن از سود ریسک پوزیشن خود را به صفر کاهش می دهیم. چرا که در صورت برگشت قیمت و خوردن استاپ لاس جمع جبری سود و ضرر صفر می شود.

ب- با قرار دادن استاپ لاس پس از خارج شدن نصف پوزیشن در نقطه ورود، میزان سود را تضمین می کنیم.در این صورت دو تا حالت پیش می آید، حالت اول خوردن استاپ لاس : در این صورت درصد تضمینی سود نصف پوزیشن اولیه است در حالی که احتمال ضرر صفر می باشد.

حالت دوم خوردن تارگت : در این صورت درصد تضینی سود 75% سود اولیه است درحالیکه احتمال ضرر صفر است.

معجزه مدیریت سرمایه در بازار فارکس

نکات کوتاه و کاربردی مدیریت سرمایه در بازار فارکس

1- ضررهای خود را به کمترین حد ممکن برسانید

2-به معاملات خود اجازه رشد بدهید.

3- همیشه نسبت سود به ضرر بیشتر از یک باشد

4- سرمایه ای را وارد بازار فارکس کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید.

5- هم جهت با روند قیمتی بازار فارکس معامله کنید.

6- به مقدار معاملات خود در ضرر اضافه نکنید.

7- از فرصت های از دست رفته اند استفاده نکنید.

8- همیشه برای ورود به معامله خود دلیل قانع کننده داشته باشید

9- زمانی دلیلی برای باز بودن معامله ندارید پوزیشن خود را ببندید

 موفق و پر سود باشید 

نکات کوتاه و کاربردی مدیریت سرمایه در بازار فارکس
این مقاله مفید بود ؟
فرم ارسال نظر
تبلیغات